Türkiye'nin Libya krizine askeri desteğinin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları sorununa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Turkey's military support to the Libyan crisis on the maritime jurisdiction problem in the Eastern Mediterranean
- Tez No: 768179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Zengin hidrokarbon kaynaklarının keşfedilmesiyle Doğu Akdeniz Bölgesi, deniz yetki alanları ve kaynak kullanımı gibi konularda hem bölge ülkeleri hem de küresel otoritelerin ilgi odağı haline gelmiştir. Doğu Akdeniz'in jeopolitik açıdan birçok avantaja sahip olan ülkesi Türkiye'nin, bölgede kaynakların keşfi ve kullanımına yönelik girişimleri olmuştur. Türkiye'nin 2019 yılında Libya'ya, Dolmabahçe Mutabakatı üzerinden verdiği askeri destek bu girişimler içinde ön sıralarda yer almaktadır. Çalışmamızda Türkiye'nin Libya'yla olan MEB anlaşması dâhilinde, Libya'ya sağlanan askeri desteğin Doğu Akdeniz'de bir süredir varlığını sürdüren deniz yetki alanları sorununa etkisi ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
With the discovery of rich hydrocarbon resources, the Eastern Mediterranean Region has become the focus of attention of both regional countries and global authorities on issues such as maritime jurisdiction areas and resource use. Turkey, which has many geopolitical advantages in the Eastern Mediterranean, has made attempts to explore and use resources in the region. Turkey's military support to Libya in 2019 through the Dolmabahçe Agreement is at the forefront of these initiatives. In our study, the effect of the military support provided to Libya, within the scope of Turkey's EEZ agreement with Libya, on the problem of maritime jurisdiction areas, which has existed for a long time in the Eastern Mediterranean, will be discussed.