Evaluation of four dimensional bim tools applicability in construction planning efficiency
Dört boyutlu bım takımlarının inşaat planlama veriminde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 768189
  2. Yazar: ALI NSAIF JASIM JASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), inşaat sektöründe bir işbirliği yöntemi olarak büyük ilgi gördü. İnşaat yöneticileri, mimarlar ve mühendislik firmalarının tümü BIM hizmetlerine artan miktarda talep koyuyor. Artık BIM teknolojisi her aşamada (inşaat öncesi, inşaat ve projelerin inşaat sonrası) kullanılmaktadır. Binanın inşası ve binanın alt bölümlerinin sıralı bir şekilde düzenlenmesi bize tam bir simülasyon sağlıyor. Revit dosyası dışa aktarılmadan önce gerekli özellikler belirlenir. Bu projede tüm bileşenler tasarım modelinde tanımlanmış ve ardından herhangi bir çakışma ve hata olmadan bina yapım süreci simüle edilmiştir. Kullanılan yeni teknoloji bize gelecekteki projeler için zaman çizelgesinin eksiksiz bir görselleştirmesini öğretiyor. Bu 4B modellemenin oluşturulması, karmaşık bina tasarımlarında kaynak ve hata işlemeyi iyileştirdi. Bu teknoloji, gelecekte inşaat alanları endüstrisindeki gelişmeler için daha faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modelling (BIM) has gained a lot of traction as a method of collaboration in the construction sector. Construction managers, architects, and engineering firms are all placing an increasing amount of demand on BIM services. Now BIM technology is used at all stages (pre-construction, construction and post-construction of projects). The construction of the building and the way the sub-parts of the building are organized in a sequential manner provide us with a complete simulation. The required properties are specified before the Revit file can be exported. In this project, all components were defined in the design model and then the building construction process was simulated without any clashes and errors. The new technology used teaches us a complete visualization of the timetable for future projects. The creation of this 4D modelling has improved resource and error handling in complex building designs. This technology will be more useful in the future for further developments in the construction fields industry.