Predicting epileptic seizures of pediatric patients using phase-amplitude coupling and deep learning
Pediatrik hastaların epileptik nöbetlerini faz-genlik bağlanım ve derin öğrenme kullanarak tahmin etme
  1. Tez No: 768221
  2. Yazar: LINA MAHMOUD SALEH ALQAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Epilepsi, dünyadaki en yaygın nörolojik bozukluklardan biridir. Her bin çocuktan dördü ila altısı arasında epilepsi hastası olduğu tahmin edilmektedir. Nöbet aktivitesini görsel olarak teşhis etmek tıp uzmanları için zor olabilir çünkü bunu doğru bir şekilde yapmak çok fazla gözlem ve uygulama gerektirir. Derin öğrenme teknolojisindeki son gelişmeler, nöbet aktivitesine ilişkin hatalı teşhislerin çok daha az sıklıkta ortaya çıkmasını ve bir nöbetin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek için önemli ölçüde daha az zamana ihtiyaç duyulmasını sağlamıştır. Bu çalışma, kafa derisi Elektroensefalogramından (EEG) toplanan çapraz frekans bağlanımını ve derin sinir ağı mimarileri içinde transfer öğrenmeyi kullanarak mevcut ölçümleri geliştirir. Çalışmamızı, katılımcı olarak 23 çocuğu içeren CHB-MIT veri setinden elde edilen verileri kullanarak gerçekleştirdik. İlk deneyde, veri setinden 18 kanalın hepsini seçtik; ikincisinde, onu sadece bire indirdik. İnce ayar, ilk deneyin doğruluğunu %87.21'e ve ikinci deneyin doğruluğunu %96.82'ye yükseltti. Faz-genlik bağlanımının görüntüleri, VGG-19 mimarisine beslendiğinde bir sonraki nöbetin tahmin edilmesine yardımcı oldu. Modellerin etkinliğini değerlendirmek için çeşitli testler kullanıldı. Derinlemesine analizler yapıldı ve raporlandı.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most prevalent neurological disorders in the world. It is estimated that between four and six children out of every thousand suffer from epilepsy. Visually diagnosing seizure activity can be challenging for medical professionals because doing so correctly requires a great deal of observation and practice. Recent developments in deep learning technology have made it so that erroneous diagnoses of seizure activity are occurring much less frequently and that significantly less time is needed to forecast when a seizure will occur. This study improves upon existing metrics by utilizing cross-frequency coupling gleaned from scalp electroencephalogram (EEG) and transfer learning inside deep neural network architectures. We conducted our study using data from the CHB-MIT dataset, which included 23 children as participants. In the first experiment, we culled all 18 channels from the dataset; in the second, we narrowed it down to just one. Fine-tuning boosted the accuracy of the first experiment to 87.21%, and the accuracy of the second experiment to 96.82%. Images of the phase-amplitude coupling help predict the next seizure when fed into the VGG-19 architecture. Several tests are used to assess the models' efficacy. In-depth analyses are performed and reported on.