Basit febril nöbetli hastalarda sistemik inflamasyon indeksinin 24 saat içinde ateşli nöbet tekrarını öngörmedeki rolü
The role of simple febrile cell change systemic change in predicting seizure recurrence within 24 hours
- Tez No: 934375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BODUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç:Bu çalışma ile hastanemiz çocuk acil polikliniğine basit febril konvülziyonla başvuran 6 ay-6 yaş arası çocuklarda sistemik immün inflamasyon indeksini ve diğer inflamasyon parametrelerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğinde 15 Haziran 2020-15 Haziran 2024 tarihleri arasında basit febril konvülziyon tanısı almış hastaların sistemik immün inflamasyon indeksi ve diğer inflamasyon parametreleri karşılaştırılmış olup 6 ay-6 yaş arasındaki 296 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamızda nörolojik, metabolik hastalığı bulunan veya kronik hastalıkları (hematolojik, immünolojik vb.) olanlar, kronik ilaç kullanımı olanlar ve eşlik eden travması olan hastalar dışlandı. Ayrıca, hemogram sonuçları eksik olan ya da merkezi sinir sistemi enfeksiyonu veya elektrolit dengesizliği tespit edilen hastalar da incelemeye dahiledilmedi. Çalışmada hastaların; yaş, cinsiyet, konvülziyon tipi ve önceki konvülziyon öyküsü, ateş etiyolojisi, ailede febril konvülziyon/epilepsi varlığı, başvuru anındaki ateş ölçümleri ve hastanede takip süreleri kaydedildi. Beyaz kan hücresi (WBC), trombosit, nötrofil ve lenfosit sayımları ile glukoz ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri laboratuvar verileri olarak kaydedildi ve analiz edildi. Sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII), trombosit, nötrofil ve lenfosit değerleri kullanılarak hesaplandı. Trombosit sayısının nötrofil sayısı ile çarpılması ve bu değerin lenfosit sayısına bölünmesiyle elde edilen SII, hastaların inflamatuar durumlarını değerlendirmede kullanıldı. Bulgular:Hastaların yaş ortalaması27.6±14.9 ay(min:6 ay, max:72 ay) olarak hesaplandı. Toplam 296 hastanın 158'i (%53,4) erkek, 138'i (%46,6) kızdı. Hastalar basit ve komplike febril konvulziyon olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların 259'u (%87,5) basit febril konvülziyon grubunda, 37'si (%12,5) ise komplike febril konvülziyon grubunda incelenmiştir. Her iki grup arasında yaş ortalaması ve cinsiyet baskınlığı açısından anlamlı fark görülmedi. Hastaların başvuru yılına göre dağılımı değerlendirildiğinde, 2020,2021,2022, 2023 ve 2024 yıllarında oranlar sırasıyla %2, %28,4, %26,4, %26,4 ve %16,9 olarak saptanmıştır.Çalışmamıza, 2020 yılının ikinci altı aylık ve 2024 yılının ilk altı aylık döneminde başvuran olgular dahil edilmiştir. Her iki grupta vakaların hastaneye başvuru saatleri daha çok 16.00-24.00 aralığındayken en az başvurunun da 24.00-08.00 zaman diliminde olduğu görüldü. Febril konvülziyon olgularının en sık görüldüğü mevsim kış mevisimi olarak sonuçlandı ve gruplar arasında bu açıdan anlamlı fark saptanmadı(p=0.351). Hastaların önceki febril konvülziyon öyküsü sorgulandığında her iki grupta da vakaların yarısından fazlasında geçmişte febril konvülziyon öyküsü mevcut değildi. Ateş etiyolojisi incelendiğinde, basit febril konvülziyon grubunda hastaların %82,2'sinde ve komplike febril konvülziyon olan hastaların %78,4'ünde üst solunum yolu enfeksiyonu etiyoloji olarak saptandı (p=0.648). Hastalar; ailesinde febril konvülziyon/epilepsi öyküsü açısından değerlendirildiğinde, aile öyküsü bulunmayan hastaların oranı basit febril konvülziyon grubunda %32,0; komplike febril konvülziyon grubunda %48,6 bulunmuş ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir(p=0.042). Hastaların 1.derece akraba (anne, baba) ve 2.derece akrabalarında (kardeş) febril konvülziyon öyküsü bulunması her iki grupta da benzer bulundu.Aynı şekilde 1. ve 2. derece akrabalarda epilepsi öyküsü varlığı da her iki febril konvülziyon grubunda benzer oranlarda görüldü. Hastaların üçüncü ve dördüncü derece akrabalarında febril konvülziyon öyküsü açısından her iki grup benzer bulunmuştur. Üçüncü ve dördüncü derece akrabalarda epilepsi öyküsü pozitifliği ise basit febril konvülziyon grubunda %3,9 olarak saptanırken komplike febril konvülziyon grubunda hiçbir hastada tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the systemic immune inflammation index and other inflammatory parameters in children aged 6 months to 6 years who presented with simple febrile convulsions to the pediatric emergency department of our hospital. Materials and Methods: The study was conducted at the Pediatric Emergency Department of the University of Health Sciences Ankara Atatürk Sanatory Education and Research Hospital. The systemic immune inflammation index and other inflammatory parameters of patients diagnosed with simple febrile convulsions between June 15, 2020, and June 15, 2024, were compared. A total of 296 patients aged 6 months to 6 years were retrospectively analyzed. Patients with neurological or metabolic diseases, chronic illnesses (hematological, immunological, etc.), chronic medication use, or associated trauma were excluded from the study. Additionally, patients with incomplete hemogram results or those diagnosed with central nervous system infections or electrolyte imbalances were not included in the analysis. The study recorded patients' age, gender, type of convulsion, history of previous convulsions, fever etiology, family history of febrile convulsions/epilepsy, fever measurements at the time of admission, and hospitalization duration. Laboratory data included white blood cell (WBC), platelet, neutrophil, and lymphocyte counts, as well as glucose and C-reactive protein (CRP) levels. The systemic inflammation index (SII) was calculated using platelet, neutrophil, and lymphocyte values. SII was determined by multiplying the platelet count by the neutrophil count and dividing the result by the lymphocyte count, which was used to assess the patients' inflammatory status. Results: The mean age of the patients was 27.6±14.9 months (min: 6 months, max: 72 months). Of the 296 patients, 158 (53.4%) were male, and 138 (46.6%) were female. Patients were categorized into two groups: simple febrile convulsions and complex febrile convulsions. Among all patients, 259 (87.5%) had simple febrile convulsions, while 37 (12.5%) had complex febrile convulsions. No significant differences were found between the groups regarding mean age or gender distribution. When analyzing the distribution of patient admissions by year, 2.0% occurred in 2020, 28.4% in 2021, 26.4% in 2022, 26.4% in 2023, and 16.9% in 2024. The most common admission hours were between 16:00 and 00:00, whereas the least admissions occurred between 00:00 and 08:00. Winter was identified as the most frequent season for febrile convulsions, with no significant difference between groups (p=0.351). More than half of the patients in both groups had no history of previous febrile convulsions. Fever etiology analysis showed that upper respiratory tract infections were the most common cause, accounting for 82.2% of cases in the simple febrile convulsion group and 78.4% in the complex febrile convulsion group (p=0.648). Family history of febrile convulsions/epilepsy was also evaluated. The proportion of patients without a family history was 32.0% in the simple febrile convulsion group and 48.6% in the complex febrile convulsion group, with a statistically significant difference between the two (p=0.042). Regarding first-degree relatives (parents) and second-degree relatives (siblings), the presence of a history of febrile convulsions was similar in both groups. Similarly, epilepsy history in first- and second-degree relatives was found at comparable rates in both groups. In third- and fourth-degree relatives, a history of febrile convulsions was also similar between groups. However, epilepsy history in third- and fourth-degree relatives was found in 3.9% of the simple febrile convulsion group but was not detected in the complex febrile convulsion group.