Developing an electronic-healthcare system using low-power wireless personal area networks (LOWPAN)
Düşük güçlü kablosuz kişisel alan ağları (LOWPAN) kullanarak bir elektronik-sağlık sistemi geliştirme
- Tez No: 768235
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDULLAHİ ABDU AIBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezinde araştırma, akıllı yapay zeka tabanlı havuzlarda sağlık kayıtlarının modernizasyonu için akıllı bir sistemin geliştirilmesine odaklanmıştır. Literatürde, sağlık verilerinin modernizasyon hızı arttıkça, mevcut birçok modernizasyon tekniği ve modeli tartışılmış ve detaylı karşılaştırmaları ile sunulmuştur. Birçok batılı ülke, Türkiye de dahil olmak üzere sağlık kayıtlarının modernizasyonu için kağıt tabanlı sistemlerini akıllı sisteme yükseltti. Metodolojide, arşivlenmiş kağıt tabanlı sağlık kayıtlarını modernize etmek için Yapay Zeka (AI) çerçevesi ile akıllı sistem uygulamasının uygulanması için python dilini kullandık, ayrıca derin öğrenme tabanlı Düşük Güç kullanılarak eğitilen yeni dijital ekosistem için bir yol haritası sağlıyor. Kablosuz Kişisel Alan Ağı (LOWPAN). LOWPAN modeli, sınırlı bir sistem içindeki rolleri ve sorumlulukları belirlemek için kullanılabilecek bir çerçeve sunar. Büyük arşivler (yani açık erişim, kapalı, kısıtlı, tescilli), yapay zekada dijital eserleri ve sağlık kayıtlarını korumak için özel kılavuzlar geliştiriyor. Sağlık kayıtlarını temizlemek ve format dönüştürmek için modernizasyon sürecinde sağlık kayıtlarında sağlık kayıtlarına erişim, normalleştirme ve dönüştürme işlemleri de gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, 2015'ten 2021'e kadar sağlık kayıtlarının çoğunun iyi bir modernizasyonunu başardık, hedef, hangi sağlık kayıtlarının çoğunun dijital formata ait olduğunu modernize etmektir. 2015'ten 2021'e kadar büyük arşivler için sağlık kayıtlarının modernizasyonunun kağıt tabanlı ve dijital olarak modernize edilmiş sağlık kayıtları açısından dağılımı. 2015 yılında sağlık kayıtlarının modernizasyonu, tüm büyük havuzlardaki kayıt arşivinin çoğu kağıt tabanlı olduğundan, 2015 yılında çok düşük kaydedildi. hastanelerden. Bununla birlikte, akıllı sistem yıldan yıla sağlık kayıtlarını eski kağıt tabanlı formattan dijital formatta modernize etme eğilimindedir ve 2021 yılına kadar büyük miktarda sağlık kaydı tüm sağlık hizmetleri için %98,68 gibi büyük bir doğrulukla dijital formata dönüştürülmektedir. Sistemin verilerin %80'i üzerinde eğitildiği ve verilerin geri kalan %20'si üzerinde test edildiği kayıtlar. Böyle bir akıllı sisteme sahip olmak, hastanelerin sağlık kayıtlarını korumak için çok yardımcı olabilir ve sağlık kayıtlarının nasıl modernize edildiğini ve işlevlerini anlamak için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this Master's Dissertation, the research is concentrated on the development of a smart system for the modernization of healthcare records in smart artificial intelligence based repositories. In literature, many existing modernization techniques and models have been discussed and presented with their detailed comparison as modernization rate of health data growth has increased. Many western countries have already upgraded their paper-based systems to the smart system for modernization of healthcare records including Turkey. In methodology, we used python language for the implementation of smart system application with Artificial Intelligence (AI) framework to modernize archived paper-based healthcare records, it also provides a roadmap for the new digital ecosystem which is trained using the deep learning based Low Power Wireless Personal Area Network (LOWPAN). The LOWPAN model offers a framework that can be used to identify roles and responsibilities within a bounded system. Major archives (i.e. open access, closed, restricted, proprietary) are developing specific guidance for preserving digital artifacts and healthcare records in AI. Healthcare records accession, normalization and transformation have also been performed on the healthcare records during the process of modernization to clean the healthcare records and format conversion. In results, we achieved good modernization of most of the healthcare records from 2015 to 2021, the goal is to modernize which most of the healthcare records it belongs to digital format. The distribution of healthcare records modernization for major archives in term of paper based and digitally modernized healthcare records from year 2015 to 2021. The modernization of healthcare records was recorded very low in 2015 as much of the record archival were paper-based in all major repositories of the hospitals. However, year-by-year the smart system tends modernize the healthcare records in digital format from old paper-based format and till 2021 large amount of healthcare records are being converted to the digital format with a whopping accuracy of 98.68% for all the healthcare records where the system was trained on 80% of data and tested on rest of the 20% of data. To have such smart system can be very helpful for preserving the healthcare records of the hospitals, and useful for understanding how healthcare records are being modernized and their functionality.