Early predictive analysis for heart attack identification
KALP KRİZİNİ TANIMLAMAK İÇİN ERKEN ÖNGÖRÜ ANALİZİ
  1. Tez No: 826261
  2. Yazar: MUHAMMAD ZARYAB KHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, Arduino'nun yardımıyla kalp krizlerinin tanımlanması için erken tahmine dayalı bir analiz sisteminin gelişimini incelemektedir. Bu araştırmanın amacı, kalp krizi riskini gerçekleşmeden önce doğru bir şekilde tanımlayabilen güvenilir ve uygun maliyetli bir mekanizma tasarlamak ve geliştirmektir. Önerilen sistem, kalp atış hızı, kan basıncı ve diğer hayati belirtiler dahil olmak üzere bir dizi sensörden gerçek zamanlı verileri toplamak ve işlemek için bir Arduino mikrodenetleyici kartı kullanır. Toplanan veriler daha sonra, verileri analiz eden ve bir kalp krizi meydana gelme olasılığını tahmin eden bir makine öğrenimi algoritmasına iletilir. Sistem, tahmin edilen kalp krizi riski önceden tanımlanmış bir eşiği aşarsa bir alarmı tetikleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu alarm, sağlık hizmeti sağlayıcılarına veya aile üyelerine gönderilerek zamanında müdahale ve kalp krizlerinin önlenmesine olanak tanır. Sistemin güvenilirliği ve doğruluğu, kalp krizi geçirme riski taşıyan bireylerin belirlenmesinde yüksek düzeyde doğruluk sergileyen, hasta kayıtlarından oluşan bir veri seti üzerinde yapılan kapsamlı testlerle değerlendirildi. Sistemin düşük maliyeti ve taşınabilirliği, özellikle gelişmekte olan ülkelerde veya sınırlı sağlık hizmeti erişimi olan ülkelerde olmak üzere daha geniş bir kullanıcı yelpazesi için erişilebilir olmasını sağlar. Bu araştırmanın bulguları, özellikle yetersiz hizmet alan topluluklarda kalp hastalığının önlenmesi ve tedavisi için önemli çıkarımlara sahiptir. Bu araştırmada geliştirilen sistem, kalp krizi tanımlaması için erken tahmine dayalı analiz sistemleri geliştirmek üzere Arduino gibi düşük maliyetli ve erişilebilir teknolojileri kullanma potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the evolution of an early predictive analysis system for the identification of heart attacks, with the help of Arduino. The purpose of this research is to design and develop a reliable and cost-effective mechanism that can accurately identify the risk of a heart attack before it occurs. The proposed system utilizes an Arduino microcontroller board to accumulate and process real-time data from a range of sensors, including heart rate, blood pressure, and other vital signs. The collected data is then transmitted to a machine learning algorithm, which analyses the data and speculate the likelihood of a heart attack occurring. The system is designed to trigger an alarm if the predicted risk of a heart attack exceeds a predefined threshold. This alarm can be sent to healthcare providers or family members, allowing for timely intervention and prevention of heart attacks. The system's reliability and accuracy were evaluated through extensive testing on a dataset of patient records, which demonstrated a high level of accuracy in identifying individuals at risk of experiencing a heart attack. The system's low cost and portability make it accessible to a broader range of users, particularly those in developing countries or with limited healthcare access. The findings of this research have significant implications for the prevention and treatment of heart disease, particularly in underserved communities. The system developed in this research demonstrates the potential of using low-cost and accessible technology such as Arduino to develop early predictive analysis systems for heart attack identification.