The effect of channel feedback in FDD massive MIMO systems using an angle of departure (AOD)
FDD'de kanal geri bildiriminin etkisi bir açı kullanılan masif MIMO sistemleri kalkış (AOD)
  1. Tez No: 768279
  2. Yazar: FARAH HASAN HAMAD HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sensörler kendi kendini organize eden ve düşük maliyetli özelliklere sahip olduğundan ve kablosuz sensör ağ hızla gelişir, daha iyi performans için daha güvenilir yönlendirme algoritmaları gerekir iletme. Kablosuz algılayıcı ağda, kısıtlı güç ve algılayıcı düğüm nedeniyle Farklılaşma, ağı uzatmak için enerji tüketimini makul bir şekilde azaltmak gerekir. ömür. Geleneksel protokollerde, enerji modeli LEACH tarafından tek tip olarak benimsenmiştir. sensör düğümlerinin dağılımı ve artık enerji dikkate alınmadan, çok sayıda paket düştü ve kararsız ağ ortamı. ile karşılaşıldığında engeller ve boşluklar, çevre ve açgözlü algoritmalarla yönlendirme devam edemez. İle enerji kullanımını yönetmek ve azaltmak için, bir Şebeke Tabanlı Güvenilir Yönlendirme (GBRR) protokolü önerildi. Kümeleme ve ızgara tabanlı yönlendirme özellikleri ile işbirliği yapılan bu araştırmada, önerilen protokol, kümeleme protokolleri ve coğrafi protokollerin bir kombinasyonunu kullanır. Rastgele yerleştirilmiş sensörün ölçeklenebilirliğini ve uyarlanabilirliğini gerçekleştirmek için açgözlü algoritma yoğun ve büyük ölçekli bir ağda ağlar. Sağ el kuralı stratejisini benimseyerek paketler çevrede dolaşın ve boşluklardan kaçınılır. MATLAB kullanılarak simülasyon benimsenmiştir. bu simülasyon sonuçları, GBRR'nin gereksiz düğümleri verimli bir şekilde tanımladığını ve yeniden yönlendirdiğini göstermektedir. ağ ömrünü ve enerji tüketimini iyileştirirken engellerden ve boşluklardan kaçınırlar.
Özet (Çeviri)
Since the sensors have the characteristics of self-organizing and low cost and the wireless sensor network develops rapidly, more reliable routing algorithms are required to perform better forwarding. In wireless sensor network, because of the restricted power and the sensor node differentiation, it is necessary to reduce energy consumption reasonably to prolong the network lifetime. In the traditional protocols, energy model is adopted by LEACH with uniform distribution of sensor nodes and without the consideration of residual energy, which leads to the large number of packets dropped and instable network environment. When encountering the obstacles and voids, the routing with perimeter and greedy algorithms are unable to proceed. To manage and reduce energy usage, the protocol of a Grid-Based Reliable Routing (GBRR) was suggested. In this research, collaborated with clustering and grid-based routing features, the proposed protocol uses a combination of clustering protocols and geographical protocols with greedy algorithm to accomplish the scalability and adaptability of the randomly deployed sensor networks in a dense and large-scale network. By adopting right hand rule strategy, the packets walk around the perimeter and voids are avoided. Simulation was adopted using MATLAB. The simulation results show that the GBRR efficiently identifies the redundant nodes and reroutes them avoiding obstacles and voids while improving network lifetime and energy consumption.