Eskişehir ilinde ambalaj atıklarının geri dönüşümünün incelenmesi ve sosyoekonomik düzeyin çevresel hassasiyete etkisi: Batıkent ve Bağlar Mahallesi örnekleri
Investigation of the recycling of packaging waste and the effect of socioeconomic level on environmental sensitivity in the province of Eskisehir: Examples of Batikent and Bağlar neighborhood
- Tez No: 709350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Katı atıkların evrene verdiği zarardan ötürü, devletler bu soruna çözüm bulmaya çalışmaktadır. Dünya nüfusunun artması, ülkelerin hızla gelişmesi, yaşam koşullarının değişmesi, dünyanın kentsel geleceğe doğru hızla ilerlemesine neden olmaktadır. Kent yaşamının en önemli ürünlerinden biri olan katı atık miktarı, kentleşme hızından daha hızlı büyümektedir. Katı atık sorunu Türkiye de' de önemli bir problem haline gelmiştir. En yaygın olduğu yerler ise nüfus yoğunluğunun fazla olduğu büyük kentlerdir. Bu çalışmanın amacı Eskişehir il sınırları içerisinde bulunan Batıkent ve Bağlar Mahallesinde yaşayan halkın çevre bilinci konusundaki hassasiyetini ölçmektir. İki bölge arasında; cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, eğitim durumu, çevre konusunda ders alma ve ambalaj atıkları konusunda bilgi edinme kaynağı bağımsız değişkenlerinin, çevre bilinciyle aralarında anlamlı bir ilişkinin olup almadığını tespit etmektir. Araştırma Batıkent ve Bağlar Mahallesinde yaşayan 18-40 yaş grubundaki bireyler ile sınırlıdır. Araştırmanın Batıkent ve Bağlar Mahallesiyle sınırlı olmasının nedeni, Batıkent ve Bağlar Mahallesinin sosyoekonomik yönden birbirlerinden farklılık göstermeleridir. Çalışmanın 18-40 yaş aralığında tutulmasının sebebi ise, hem örnekleme ulaşmanın daha kolay olması, hem de anketin dijital kanalla yapılmasından dolayı, bu yaş grubunun geri dönütünün daha elverişli olmasından kaynaklanmaktadır. Araştırma Batıkent Mahallesinden 403, Bağlar Mahallesinden 403 bireyin olduğu, 18-40 yaş grubundaki 806 bireyle, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan survey (tarama) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Batıkent Mahallesi ve Bağlar Mahallesi için sosyoekonomik bağımsız değişkenler ile çevre bilinci arasında istatistiksel olarak ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Batıkent Mahallesinde çevre bilinciyle; cinsiyet, yaş, aylık gelir bağısız değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bağlar Mahallesinde çevre bilinciyle; cinsiyet, aylık gelir, çevre konusunda ders alma bağımsız değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna rağmen hipotezler arasında bir bütünlük sağlanamamasından dolayı,“sosyoekonomik durumu yüksek olanların çevre bilinci de yüksektir”hipotezi alt hipotezler tarafından desteklenmediği için reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
States are trying to find a solution to this problem of the hard that solid waste cause to the universe. The increase in the world's population, the rapid development of countries, the chance of living conditions cause the World to move rapidly towards an urban future. The amaunt of solid waste, one of the most important products of urban life, it is growing faster than the rate of urbanization. Solid waste problem has become an important problem in Turkey. İt is most common in large cites with high population density. The aim of this study is to measure the environmental of the people living in Batıkent and Bağlar Neighborhoods within the provincial borders of Eskişehir. Between the two regions; The aim is to determine whether the independent variables of gender, age, income level, education level, taking environmental lessons and obtaining information about packing waste have a significant relationship with environmental consciousness. The research is limited to individuals aged 18-40 living in Batıkent and Bağlar Neighborhoods. The reason why the research is limited to Batıkent and Bağlar Neighborhoods. İt is that Batıkent and Bağlar Neighborhoods differ from each other socioeconomically. The reason why the study was kept in the 18-40 age group is because it is easier to reach the sample and because the survey is done by digital channel, the feedback of this age group is more convenient. The research was carried out with 806 individuals in the 18-40 age group, including 403 individuals from Batıkent Neighborhood and 403 individuals from Bağlar Neighborhood, by using the survey methot, which is one of the quantitative research methods. As a result of the research, it was tried to establish a statistical relationship between socioeconomic independent variables and environmental consciousness for Batıkent Neighborhood and Bağlar Neighborhood. A statistically significant relationship was found between environmental awareness and gender, age, monthly income decoupling variables in the Batıkent Neighborhood. A statistically significant relationship was found between environmental consciousness and the independent variables of gender, monthly income, and environmental decency in the Bağlar Neighborhood. Despite this, due to the lack of integrity between the hypotheses, the hypothesis that“people with high socio-economic status also have higher environmental consciousness”was rejected because. İt was not supported by the sub-hypotheses.