Project schedule management using modern technologies
Modern teknolojileri kullanarak proje takvimi yönetimi
- Tez No: 768283
- Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Teknoloji zaman içinde hayatımızın her alanında gelişmekte ve günlük hayatı etkilemektedir. Kolaylaştırmak için kullanılabilecek yeni teknolojiler ve araçlar yaratır. Tüm sektörler için prosedür ve yöntemler, birçok işlemi basitleştirir. Halihazırda inşaat sektöründe Bilgisayar tabanlı tasarım araçları kullanılmaktadır ve bu araçlar proje yaşam döngüsünü baştan sona doğrudan etkilemektedir. Bina bilgi modellemesi, inşaat sektöründe devrim yarattı. Bina Bilgi Modellemesi (BIM), basitçe bilgisayar tarafından oluşturulan bir bina modeli geliştirme anlamına gelir ve bu model zengindir Veri, Bina projesinin dijital bir temsilidir. Bu makale, inşaat projelerinde BIM'in etkisinin küçük ölçekte değerlendirilmesini tartışmaktadır, esas olarak projenin tamamlanmasının doğruluğuna odaklanmaktadır. BIM miktarının etkisi ve teklif vermedeki rolü ve proje üzerindeki diğer etkileri, Autodesk Revit 2020 Binanın bir modelini oluşturmak için kullanıldı. Sonuçlar, BIM'in kolay, detaylı ve yeterli çizimler sağlayabildiğini göstermiştir. Çizim tamamlandıktan sonra, miktarlar program üzerinden çıkarıldığı ve ihaledeki ve hesaplanan tekliflerdeki miktarlarla karşılaştırıldığından, miktarları hızlı ve kolay bir şekilde alabiliyoruz. Geleneksel yöntemlerle Revit hesaplaması, tahmini toplam miktarı %4 oranında azalttı. Miktarları hesaplama ve süreyi kısaltma hızına ek olarak, bina yapısı için toplam tahmini teklif tutarı ile karşılaştırıldığında. Sonuçlar, Revit'e göre tahmini toplam betonarme miktarının 477.86 m3 olduğunu gösterdi. İhaledeki tahmini miktarlar 490 m3 Revit'in hesaplaması, tahmini toplam miktarı, Tahmini toplam teklif miktarına kıyasla %4 oranında azaltmıştır. Modern teknolojilerle çalışmak, müteahhitlerin ve mal sahiplerinin bütçelerini bilmelerine ve inşaat aşamasında tahmini ve gerçek miktarlar arasındaki boşluğu azaltmasına yardımcı olur. Miktarlardaki dalgalanma, her kategorinin fiyatlarına ayrı ayrı etkisinin yanı sıra proje süresini de artırabilir.
Özet (Çeviri)
Technology is developed in every part of our lives over time, and it affects everyday life. It creates new technologies and tools that can be used to facilitate. Procedures and methods for all sectors, simplifies many operations. At present, Computer-based design tools have been used in the construction industry, and these tools have a direct impact on the project life cycle from start to finish. Building information modelling has revolutionized the construction sector. Building Information Modelling (BIM) simply refers to Develop a computer-generated building model, and this model is rich Data is a digital representation of a project Building. This paper discusses the evaluation of the impact of BIM on a small scale in construction projects, it mainly focuses on the accuracy of project completion Then a case study through this research A project of a 3-storey building in Iraq, Anbar, to assess the impact of the amount of BIM And its role in bidding and other impacts on the project, Autodesk Revit 2020 It was used to create a model of the building. The results showed that BIM can Providing easy, detailed and sufficient drawings. Once the drawing is completed, we can get the quantities quickly and easily, as the quantities were extracted through the program and compared with the quantities in the tender and calculated tenders. By traditional methods, Revit calculation reduced the estimated total amount by 4%. Compared to the total estimated amount of bid for the building structure, in addition to speed in calculating quantities and shortening the time. The results showed that the estimated total amount of reinforced concrete based on Revit was 477.86 m3. The estimated quantities in the tender 490 m3 Revit's calculation reduced the estimated total amount by 4% compared to Estimated total quantity of bid. Working with modern technologies helps contractors and owners know their budget and reduce the gap Between the estimated and actual quantities during the construction phase. The fluctuation in quantities, in addition to its impact on the prices of each category separately It can also increase project time.