Using the internet of things, an advanced smart car parking system has been developed
Nesnelerin interneti kullanılarak gelişmiş akıllı otopark sistemi geliştirildi
- Tez No: 768282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Otomotiv endüstrisinin hızlı büyümesi ve her gün daha kullanışlı ve teknolojik olarak daha gelişmiş araçların pazara sunulması sonucunda otomobil kullanımı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Öte yandan, artan otomobil kullanımı park etme konusunda ek zorluklar yaratmaktadır. Önceki on yıllar boyunca, çok sayıda araştırmacı bu proje üzerinde çalıştı. Park etme ikilemini çözmelerine yardımcı olacak akıllı teknolojiyi elde etmeye çalışıyorlardı ve bunu yapmak için bir sistem tasarlamışlardı. Bu araştırmada (IoT) otomobiller için akıllı bir park sisteminin geliştirilmesine Nesnelerin İnterneti (IoT) fikri uygulandı. Ağ katmanı üzerinden belirlenen aracın muayenesiz park yerini bulmak için bu sistemde kablosuz sensörler ve ağ katmanı kullanılmıştır. Birçok araştırmacı tarafından geliştirilen sistemin yazılım bileşeni için programlama dili olarak C++ seçilmiştir. Makalenin kodlama kısmı ile birlikte bir çıktı penceresi eklenmiştir. Diğer insanlarla bir araya geldiğinizde akıllı park sistemleri ve Nesnelerin İnterneti hakkında anlamlı bir sohbet yapabilirsiniz.
Özet (Çeviri)
Automobile use has increased dramatically in recent years as a result of the automotive industry's rapid growth and the daily release of more convenient and technologically advanced vehicles to the market. On the other hand, the increasing usage of autos creates additional parking challenges. Throughout the preceding decades, a huge number of researchers have worked on this project. They were striving to get intelligent technology that would assist them in resolving the parking dilemma, and they had devised a system to do so. The Internet of Things (IoT) idea was applied to the development of a smart parking system for autos in this research (IoT). Wireless sensors and the network layer were used in this system to find the vehicle's exam-free parking space, which was determined via the network layer. C++ was chosen as the programming language for the system's software component, which was developed by many researchers. Along with the coding portion of the article, an output window was included. When you come together with other people, you can have a meaningful conversation regarding smart parking systems and the Internet of Things.