Obezite cerrahisi ameliyatlarından sonra metabolik parametrelerin izlenmesi
Monitoring metabolic parameters after obesity surgery
- Tez No: 768321
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÖMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Obezite cerrahisi obezite tedavisinde ve komorbiditelerin düzelmesinde etkili bir yöntemdir. Ancak uzun vadeli sonuçlar değişkendir. Bu çalışmada obez hastalarda postoperatif 45. ayda vücut ağırlığı değişimlerinin, komorbidite remisyonu yüzdesi açısından sonuçları değerlendirmek; hastaların operasyon beklentilerini karşılama oranları, postoperatif beslenme davranışları ve bazı biyokimyasal parametlerin tek bir merkezde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Laporoskopik sleeve gastrektomi 2013-2016 yılları arasında uygulanan 45 hastanın dosyası retrospektif olarak taranmıştır. Vücut ağırlığı, VKİ, biyokimyasal parametreler ölçülmüş ve preoperatif sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bariatric surgery is an effective method for the treatment of obesity and the improvement of comorbidities but the long-term consequences are variable. In this study, We studied body weight and metabolic changes postoperatively. The charts of 45 patients who underwent to Laparoscopic Sleeve Gastrectomy between 2013 and 2016 were reviewed retrospectively. Body weight, Body Mass Index (BMI) , blood glucose level, glycosylated hemoglobin (HbA1C), serum lipids, serum iron, ferritin, hemoglobin, hematocrit, folate, albumin, calcium and vitamin D 25-OH serum levels were measured and compared with preoperative results.