Diyabet modeli oluşturulmuş obez olmayan sıçanlar üzerinde uygulanan farklı bariatrik cerrahi tekniklerin sperm parametresi ve testis morfolojisi üzerine etkisi
- Tez No: 624953
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV BOBUŞ ÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tip II Diyabetes Mellitus (TIIDM), pankreasın β hücrelerinden yetersiz insülin salınımı veya dokuların insüline duyarsızlığı sonucu, kronik hiperglisemi ile karakterize metabolik hastalık olarak tanımlanmaktadır. Endüstriyel ülkelerde sıklığı giderek artarak, yüksek oranda hedef organ hasarlarına yol açmaktadır. Hedef organlar arasında testisler de yer almaktadır. Diyabetin, erkek üreme sisteminin fonksiyonları üzerindeki etkisi, son yıllarda öne çıkan komplikasyonlarından birini oluşturmaktadır. Diyabetin klinik tedavisinde bariatrik cerrahinin kullanımı, klinik uygulama önerilerinde onaylanmıştır. Bariatrik ameliyatlardan sonra Testosteron seviyeleri ile birlikte sperm parametrelerinde çelişkiden dolayı erkek erektil işlevi üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulmuş obez olmayan TIIDM modelinde, farklı bariatrik cerrahi tekniklerin erkek üreme sisteminde iyileştirici bir rolü olup olmadığı, serum Testosteron seviyeleri, sperm morfolojisi, sperm ve testis dokusu üzerine etkisi üzerinden araştırılmıştır. Çalışmamızda, 1. Grup; kontrol grubu (KNT:6 işlem yapılmayan gruptur). 2.Grup; diyabet kontrol grubu (DK;8); NAD;110 mg/kg-ip uygulandıktan 15 dakika sonra tek doz 60 mg/kg STZ i.p. (pH'sı 4,2 olan; 0,1M'lık sitrat tamponunda çözülerek) verilen gruptur. 3. Grup; diyabet sham operasyon grubu (DSO;8); NAD;110 mg/kg-ip uygulandıktan 15 dakika sonra tek doz 60 mg/kg STZ i.p. (pH'sı 4,2 olan; 0,1M'lık sitrat tamponunda çözülerek) verilerek, cerrahi insizyon alanı oluşturulan gruptur. 4. Grup; diyabet sleeve operasyon grubu (DSG;8); NAD;110 mg/kg-ip uygulandıktan 15 dakika sonra tek doz 60 mg/kg STZ i.p. (pH'sı 4,2 olan; 0,1M'lık sitrat tamponunda çözülerek) verilerek, sleeve gastrektomi yapılan gruptur. 5. Grup; diyabet sub-sleeve operasyon grubu(DSSG); NAD;110 mg/kg-ip uygulandıktan 15 dakika sonra tek doz 60 mg/kg STZ i.p. (pH'sı 4,2 olan; 0,1M'lık sitrat tamponunda çözülerek) verilerek, sub-sleeve gastrektomi yapılan gruptur. 6. Grup; diyabet selektif vagotomi grubu (DVG;8); NAD;110 mg/kg-ip uygulandıktan 15 dakika sonra tek doz 60 mg/kg STZ i.p. (pH'sı 4,2 olan; 0,1M'lık sitrat tamponunda çözülerek) verilerek, selektif vagotomi yapılan gruptur. Deney sonunda DK ve DSO gruplarında artan kan şekeri, DSG ve DSSG gruplarında azalma gösterdi. Aynı zamanda DK ve DSO gruplarının sperm örneklerinde kuyruk anomalisinin belirgin olduğu, fakat DSG grubunda KNT grubuna benzer spermatozoona rastlanıldı. DSSG grubunda kuyruk; DVG grubunda ise boyun ve kuyruk anomalileri görüldü. DSG grubunda Testosteron düzeyinin yükselmesi ile birlikte Leydig hücreleri normal yapısını korumuş olup spermatojenik hücre serilerinde patolojik durum saptanmadı. Bu çalışmanın sonuçları, TIIDM'nin sperm rezervleri ve testis doku morfolojisini hasara uğratmasına rağmen, yapılan sleeve gastrektomi cerrahisi bu değişikliklerde koruyucu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Type II Diabetes Mellitus (TIIDM) is defined as a metabolic disease characterized by chronic hyperglycemia, as a result of insufficient insulin release from the pancreatic β cells or insensitivity of tissues to insulin. In industrial countries, the frequency is increasing, leading to a high rate of target organ damage. Between the target organs include testes. In the long term, damage to these organs includes; dysfunction, insufficiency, morbidity and mortality. The impact of diabetes on the functions of the male reproductive system has been one of the prominent complications of diabetes in recent years. The use of bariatric surgery in the clinical treatment of diabetes has recently been approved in clinical practice recommendations published. The effects on male erectile function are controversial as there are conflicting results in sperm parameters with Testosterone levels after bariatric surgery. In this study describes when creating a TIIDM model for STZ, bariatric surgery; weight gain, blood sugar level and testicular weight, sperm count, testicular morphology and the changes in blood testosterone level are explained. Group 1; control group (CNT: 6-intact group), Group 2; diabetes control group (DC; 8); 15 minutes after injection of NAD 110 mg / kg-ip single dose 60 mg / kg STZ i.p. (pH of 4.2; dissolved in 0.1M citrate buffer). Group 3; diabetes sham gastrectomy group (DSO; 8); 15 minutes after injection of NAD 110 mg / kg-ip single dose 60 mg / kg STZ i.p. surgical incision area is formed after administration (pH of 4.2; dissolved in 0.1M citrate buffer). Group 4; diabetes sleeve gastrectomy group (DSG; 8); 15 minutes after injection of NAD 110 mg / kg-ip single dose 60 mg / kg STZ i.p. sleeve gastrectomy (pH of 4.2; dissolved in 0.1M citrate buffer). Group 5; diabetes sub-sleeve gastrectomy group (DSSG; 8); 15 minutes after injection of NAD 110 mg / kg-ip single dose 60 mg / kg STZ i.p. (pH 4.2, dissolved in 0.1M citrate buffer) after sub-sleeve gastrectomy group. Group 6; diabetes selective vagotomy group (DVG; 8); 15 minutes after injection of NAD 110 mg / kg-ip single dose 60 mg / kg STZ i.p. Selective vagotomy is performed after administration (dissolving in 0.1M citrate buffer, pH 4.2). At the end of the experiment, even though increased blood sugar levels in DC and DSO groups, we observed a decreased in DSG and DSSG groups. At the same time, tail anomalies were observed in sperm samples in DC and DSO groups, but no anomalies were detected in DSG group similar to the CNT group. Not only tail anomalies were shown in the DSSG group, but also neck and tail anomalies were observed in DVG group. In the DSG group, increase of the Testosterone level correlation with Leydig cells maintained that it's normal structure and not detected pathological status in the spermatogenic cell series. The results of this study, evethough TIIDM damaged to sperm reserves and testicular tissue morphology, sleeve gastrectomy showed the protective effect on these changes