Hazır nesnenin sanat alanında kullanımı ve bir seramik sergisi
The use of ready-made objects in the field of art and an exhibition of ceramics
  1. Tez No: 768357
  2. Yazar: MELİSA ENGİNERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL KÖSELER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Raporun temel amacı; hazır nesnenin sanat alanına girişini, sanatta hazır nesne kullanımını, öncü sanatçıların hazır nesneye yaklaşımlarını ve hazır nesneye müdahale etme yöntemlerini değerlendirerek, hazır seramik nesnelerle farklı düşünmeyi öneren sanatsal çalışmalar ortaya koymaktır. Raporun birinci bölümünde hazır nesnenin, sanat alanında ilk defa resim alanına“malzeme”olarak girişi ve“sanat objesi”olarak kendisini gerçekleştirdiği kavramsal süreç incelenmiştir. Hazır-nesne kavramı açıklanmış ve Marcel Duchamp'ın sıradan bir nesneyi sanat objesi mertebesine yükseltme nedeni ve ölçütleri üzerinden hazır-yapımları değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalarda,“Ready-made”sözcüğünün, Türkçe kaynaklarda sıfat olarak“hazır”anlamında kullanıldığı için nesnenin nitelendirilmesinde“hazır nesne”; Duchamp'ın önerdiği“Readymade”sanat teriminin“Hazır-nesne/Hazır yapım”ve bir sanat yöntemi olarak kullanıldığı çalışmaların da“Hazır-yapım/Hazır yapıt”olarak ifade edildiği görülmüştür. İkinci bölümde; sanatçı tarafından seçilen endüstri ürünü nesnenin sanat objesine nasıl dönüştürüldüğü göstergebilimden faydalanarak açıklanmaya çalışılmıştır. Hazır nesneyi kullanma biçimlerindeki farklılıklara göre seçilen öncü sanatçıların, endüstri ürünü nesnelere yaklaşımı ve bu nesnelerin işlevlerini yok edip, sanat objesine dönüştürme süreçleri ve yöntemleri incelenmiştir. Başlangıçtan günümüze hazır nesnenin; sanatsal ifade biçimlerinin ve kavramsal sanatın gelişim sürecinde üstlendiği rolün önemi anlaşılmıştır. Üçüncü bölümde ise hazır seramik nesnelerle farklı düşünmeyi öneren“Hazır Nesnenin Sanat Alanında Kullanımı ve Bir Seramik Sergisi”adlı uygulama raporunun sergi çalışmalarının kurgusunu oluşturan hazır nesne, acem çay tabağıdır. Hazır nesnenin seçiminde kolektif bir belleğe sahip olması ölçüt alınmıştır. Sanatsal çalışmalarda, kültürel bir nesne olan acem çay tabağının kolektif tarihinden ve belleğinden hareketle kadın teması üzerine yoğunlaşılmıştır. Geçmişten günümüze kadının günlük yaşamdaki rolünü sorgulayan bu çalışmalarda; acem çay tabağı, acem pasta tabağı ve porselen kaşık gibi hazır seramik nesneler bir ifade aracı olarak kullanılmıştır. Seramik malzeme ile birlikte kullanılan hazır nesneler farklı müdahale yöntemleriyle sanat objesine dönüştürülerek, yeni anlamlara ve estetik biçimlere ulaşmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this report is to present artistic works that suggest thinking differently with ready-made ceramic objects by evaluating the access of ready-made objects into the field of art, the use of ready-made objects in art, the approaches of leading artists to the ready-made objects and the methods of intervention in the ready-made object. In the first chapter of the report, the first time that the ready-made object entered the field of painting as“material”and the conceptual process in which it realized itself as an“art object”have been analyzed. The concept of ready-made object has been further explained and the ready-mades of Marcel Duchamp have been assessed based on the reason and criteria for raising an ordinary object to the level of an art object. During the research, it has been observed that, because the word“ready-made”is used as an adjective in Turkish sources in the sense of“ready”, the term“ready-made object”is used to describe the object while the art term“Readymade”proposed by Duchamp is expressed as“Readymade/Readymade product”and the works in which it is used as an art method are expressed as“Readymade /Readymade work”. The second chapter reserves the efforts to explain how the industrial product chosen by the artist is transformed into an art object by making use of semiotics. The approach of the leading artists, who are selected based on the differences in the way they use ready-made objects, to industrial objects, and the processes and methods of transforming these objects into art objects by eliminating their functions have been analyzed. As a result, the significance of the role that the ready-made object plays in the development process of artistic expression forms and the conceptual art from past to present has been understood. In the third chapter, the ready-made object that constitutes the setup of the exhibition works of the implementation report“The Use of Ready-made Objects in the Field of Art and an Exhibition of Ceramics”, which proposes to think differently with ready-made ceramic objects, is Persian tea plate. Having a collective memory has been taken as a criterion in the selection of this ready-made object. In artistic studies, the focus has been the theme of woman considering the collective history and memory of the Persian tea plate which is also a cultural object. In these studies that question the role of women in daily life from past to present, ready-made ceramic objects such as Persian tea plate, Persian cake plate and porcelain spoon were used as a means of expression. New meanings and aesthetic forms have been aimed to reach by transforming ready-made objects used with ceramic materials into art objects through the use of different intervention methods.