A novel approach for IoT devices to communicate directly while optimizing communication system performance
İletişim sistemi performansını optimize ederken IoT cihazlarının doğrudan haberleşmesi için yeni bir yaklaşım
- Tez No: 768356
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bilgisayar dışındaki farklı cihaz türleri arasında iletişim kurmak için internet erişiminin kullanılmasıyla birlikte, internetin bu cihazların yeni gereksinimlerini benimsemesini talep eden Nesnelerin İnterneti (IoT) dönemi ortaya çıkmıştır. Bu cihazlarla ilgili temel endişeler, bant genişliği, işlem gücü ve en önemlisi enerji gibi üzerlerinde bulunan sınırlı kaynaklara bağlıdır. Bu sınırlamalara rağmen, sınırlı kaynaklar, IoT cihazlarının temel özellikleri olan düşük maliyet ve yüksek mobilite ile ima edilmektedir. Bu nedenle, bu protokolleri kullanmak için gereken nispeten daha yüksek kaynaklara göre, internet üzerinden sağlanan hizmetler tarafından varsayılan olarak kullanılanlar dışında, örneğin Hiper Metin Aktarım Protokolü (HTTP) alternatif iletişim protokollerine duyulan ihtiyaç. Ayrıca, genel İnternet Protokolü (IP) adreslerinin olmamasına göre, bu cihazlara normalde internete erişmek için kullanılabilen ancak internetten erişilemeyen adresler olan yerel adresler atanır. Bu sınırlama, birden çok ana bilgisayarın ortak adreslerle uzak ana bilgisayarlara bağlantı kurmak için tek bir genel adres kullanmasına izin veren Ağ Adresi Çevirisi'nin (NAT) kullanımına göredir. IoT cihazlarının genel IP'ye sahip bir orta nokta sunucusu kullanarak bilgi alışverişi yapabilmesine rağmen, bu topoloji, çok sayıda veriyi işlemek için çok büyük kaynaklara sahip sunucuların ihtiyacına ek olarak, paketlerin geçtiği yolun uzunluğunu, yani daha fazla gecikmeyi artırır. IoT cihazları. Bu nedenle, bu çalışmada, genel adrese sahip bir sunucunun yalnızca IoT cihazları arasında doğrudan bir bağlantı oluşturmak için gerekli olduğu ve iletişimde başka bir rolü olmadığı, lomboz delmeye dayalı yeni bir yöntem önerilmiştir. Bu nedenle, önerilen yöntem, bant genişliği ve işlem gücü gibi belirlenmiş sunucudan gereken kaynakları azaltmanın yanı sıra paketleri teslim etmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
With the use of internet access to establish communications amongst different types of devices, other than computers, the era of Internet of Things (IoT) has emerged, demanding the internet to adopt the new requirements of these devices. The main concerns about these devices are according to the limited resources available on them, such as bandwidth, processing power and, most importantly, energy. Despite these limitations, the limited resources are implied by the main features of the IoT devices, which are the low cost and high mobility. Hence, the need for alternative communication protocols, other than the ones that are used by default by services being provided over the internet, e.g., the Hyper Text Transfer Protocol (HTTP), according to the relatively higher resources required to use these protocols. Moreover, according to the lack of public Internet Protocol (IP) addresses, these devices are normally assigned with local addresses, which are addresses that can be used to access the internet but cannot be accessed from the internet. This limitation is according to the use of Network Address Translation (NAT), which allows multiple hosts to use a single public address to establish connections to remote hosts with public addresses. Despite the ability of IoT devices to interchange information using a midpoint server with public IP, such topology increases the length of the path the packets travel through, i.e., more delay, in addition to the need of servers with huge resources to handle a huge number of IoT devices. Thus, a new method is proposed in this study based on port-hole punching, in which a server with public address is required to only create a direct link between the IoT devices and has no further role in the communications. Hence, the proposed method has significantly reduced the time required to deliver the packets, as well as reducing the resources required from the designated server, such as the bandwidth and processing power.