İkiuçlu (bipolar) bozukluk tanılı hastalarda iyileşme odaklı yaklaşımı temel alan psikiyatri hemşireliği uygulaması: Karma desen örneği
Psychiatric nursing practice based on the recovery-oriented approach in patients with bipolar disorder: A mixed design example
  1. Tez No: 768535
  2. Yazar: RÜVEYDA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ikiuçlu (bipolar) bozukluk tanısı ile ayaktan tedavi görmekte olan hastalarda iyileşme odaklı yaklaşımı temel alan psikiyatri hemşireliği uygulamasının etkililiğini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmada karma yöntem desenlerinden iç içe karma (gömülü-müdahale) deseni kullanılmıştır. Aydın İl Merkezi'nde bulunan bir devlet hastanesinin psikiyatri polikliniğinde Mayıs 2021-Ekim 2022 tarihleri arasında DSM-5'e göre bipolar bozukluk tanısıyla polikliniğe başvuru yapan 34 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda yarı deneysel ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Deney grubu hastaları İyileşme Odaklı Yaklaşımı Temel Alan Psikiyatri Hemşireliği Uygulamasına dahil edilmiştir. Bu uygulama yapılandırılmış oturumlardan oluşan ve yaşantısal etkileşimsel süreci de içeren, kişisel iyileşme paradigmasını temel alan bir rehabilitasyon programıdır. Nicel veriler, Kişisel Bilgi formu ve Ruh Sağlığı İyileşme Ölçeği ile toplanmış ve SPSS programı aracılığıyla ki-kare testi ve t-testi kullanarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutundaki çalışma grubu deney grubunda yer alan 14 hastadan oluşmaktadır. Nitel veriler deney grubunda yer alan hastalarla yapılan görüşmeler ve doküman analizi teknikleriyle elde edilmiş ve içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effectiveness of psychiatric nursing practice based on the recovery-oriented approach in patients who had been diagnosed with bipolar disorder and receiving outpatient treatment. Materials and methods: In the study, the nested mixed design (embedded intervention), one of the mixed method designs, was used. The study sample consisted of 34 patients who presented to the psychiatry outpatient clinic of a state hospital in the central county of Aydın Province with a diagnosis of bipolar disorder according to DSM-5 between May 2021 and October 2022. A quasi-experimental pretest-posttest control group design was used in the quantitative dimension of the study. Experimental group patients were administered the Psychiatric Nursing Practice Based on the Recovery-Oriented Approach. This practice is a rehabilitation program based on the personal recovery paradigm, which consists of structured sessions and an experiential interactional process. Quantitative data were collected using a personal information form and the Mental Health Recovery Scale and analyzed using the chi-square test and t-test on the SPSS software package. In the qualitative dimension of the study, the study group consisted of 14 patients in the experimental group. Qualitative data were collected through interviews with patients in the experimental group using the document analysis technique, and they were analyzed by using content analysis.