Kuduz profilaksisi uygulanan hastalarda sosyodemografik özellikler ve etkenle karşılaşma durumunun incelenmesi
Investigation of sociodemographic characteristics and exposure to the agent in patients treated with rabies prophylaxis
- Tez No: 768558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kuduz eski bir hastalık olmasına rağmen, ülkemizde hala bir halk sağlığı sorunudur. Hastalık geliştikten sonra tedavisi yoktur ve tek koruyucu yöntem zamanında profilaksi uygulanmasıdır. Kuduzun engellenmesinde en önemli basamak bulaşı kaynağında kontrol etmek ve neden olabilecek hayvanların aşılanmasıdır. Çalışmamızdaki amacımız, kuduz profilaksisi uygulanan hastaların sosyodemografik özellikleri, kuduz riskli temas sonrası profilaksi şekli ve uygulanma durumu, temasa neden olabilecek hayvanların davranışları, hayvanların aşılanma ve gözlenebilme durumu, riskli temasa maruz kalan hastaların kuduz konusunda bilgi ve farkındalık düzeyleri incelenerek kuduz riskli temasın azaltılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Aşı Polikliniği'ne kuduz riskli temas sonrası profilaksi nedeniyle 1 Aralık 2020 –31 Ocak 2022 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul edenlere sosyodemografik özellikleri, uygulanan kuduz profilaksisi ile ilgili bilgiler, riskli temasa neden olan hayvanla ilgili bilgiler, insan ve hayvanlarda kuduz belirtilerini sorgulayan veri toplama formu uygulanmıştır. Çalışmaya toplam 285 katılımcı dahil edilmiştir. Veriler, SPSS programından uygun testler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların %48,4 (138)'i erkek, %51,6 (147)'si kadın olup, yaş ortalamaları 26.33±16,17 (maks:78, min:6) olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %29,8 (85)'i üniversite mezunu, %71,6 (204)'ü bekardır. Analiz kapsamında bireylerin kuduz sürecine yönelik dağılım incelendiğinde; %62,5'i kediler tarafından maruz kaldığını, %69,1'i kuduz aşısı olmaya neden olan hayvanın sahipsiz olduğunu, %63,5'i maruz kaldığı temas bölgesinin üst ekstremite olduğunu, %56,1'i temas tipinin ısırık olduğunu, %54,7'si çıplak derinin hafifçe sıyrılması şeklinde olduğunu, %22,1'i haziran ayında temas geçirdiğini belirtmiştir. Ayrıca çocukların %89'unun başka kardeşi olduğu, %69,5'inin temas anında yanında birisi olduğu ve %95,1'inin hayvanlara ilgisi olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların %59,6'sı temasın sokakta olduğunu, %43,5'i temas anında hayvanla oynadığını, %56,8'i gözleme alınabilecek bir hayvan olmadığını düşündüğü, %62,5'i 10 günlük sürenin sonunda hayvanın durumunu bilmediğini, kuduz profilaksisi uygulananların %57,1'i belgesinin olmadığını ifade etmiştir. Katılımcıların insanlarda ve hayvanlarda kuduz bilgi düzeyi düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Although rabies is an old disease, it is still a public health problem in our country. Once the disease develops, there is no cure, and the only preventive method is timely prophylaxis. The most important step in the prevention of rabies is to control the contamination at the source and to vaccinate the animals that may cause it. The aim of our study was to reduce the exposure to rabies risk by examining the sociodemographic characteristics of the patients who received rabies prophylaxis, the type of prophylaxis after exposure to rabies and its application status, the behavior of animals that may cause contact, the vaccination and observability of animals, the knowledge and awareness levels of patients exposed to risky contact. Materials and Methods: The sociodemographic characteristics, information about the rabies prophylaxis applied, information about the rabies prophylaxis applied, information about the rabies prophylaxis applied to the patients who applied to the Gulhane Training and Research Hospital Infectious Diseases Vaccine Outpatient Clinic between 1 December 2020 and 31 January 2022 due to rabies risky post-exposure prophylaxis and accepted to participate in the study. A data collection form was applied, questioning information about animals, signs of rabies in humans and animals. A total of 285 participants were included in the study. Data were analyzed using appropriate tests from the SPSS program. Results: 48.4% (138) of the participants included in the study were male, 51.6% (147) were female, and the mean age was found to be 26.33±16.17 (max: 78, min: 6). 29.8% (85) of the participants were university graduates and 71.6% (204) were single. When the distribution of individuals for the rabies process is examined within the scope of the analysis; 62.5% were exposed by cats, 69.1% were stray animals, 63.5% were exposed to upper extremities, 56.1% were bites. 54.7% of them stated that it was in the form of a slight peeling of the bare skin, 22.1% of them had contact in June. In addition, it was concluded that 89% of the children had another sibling, 69.5% had someone with them at the time of contact, and 95.1% had an interest in animals. 59.6% of the participants thought that the contact was on the street, 43.5% played with the animal at the time of contact, 56.8% thought that it was not an animal that could be observed, 62.5% did not know the condition of the animal at the end of the 10-day period, rabies. 57.1% of those who received prophylaxis stated that they did not have a document. Participants' knowledge of rabies in humans and animals was found to be low.