Ceviz kabuğu dolgulu epoksi hibrit kompozit malzemelerin mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of mechanical behaviours of epoxy hybrid composite materials filled with walnut shell
- Tez No: 768633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KARAGÖZ, DOÇ. DR. SİNAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ceviz üretimi açısında önemli bir yere sahip olan Ülkemiz dünyanın önde gelen ceviz üretici ülkeleri arasında yer almaktadır. Cevizlerin üretimi ve tesislerde işlenmesi yan ürün olarak çıkarılan binlerce kg ceviz kabuğunun yakacak olarak tüketilmekte ve üretime katılamadan yok olmaktadır. Bunun tam aksine ceviz kabuğunun selülozik yapıda olması değerlendirilmesi üretime katılması ve ekonomik değer elde edilmesi bol miktarda ceviz üreten ülkemizde önemli bir yere sahip olmaktadır. Termoset ve termoplastik matrisli polimer kompozitler de dolgu maddesi olarak kullanılıp değerlendirilebilir. Bu alanda son yıllarda yapılan geri dönüştürülebilir bir malzeme ve çevreye daha düşük etkili olması, proses kolaylığı gibi olumlu etkileri yanı sıra tarımsal gıda endüstrisi atıklarından veya yan ürünlerinden elde edilen doğal ürünlerin kullanılıp değerlendirilmesi gibi çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Üretilen bu tarımsal artıklar üzerine yapılan çalışmalar sürdürülebilir kaynaklar açısından artan bir öneme sahiptir. Bu amaçla tarımsal atık olan ceviz kabuğunun yakılmak dışında ülke ekonomisine katkıda bulunması ve katma değer üretmek adına denizcilik, otomotiv, uzay-havacılık ve savunma sanayii gibi birçok alanda yeni ve ekonomik malzeme üreterek kullanılabilecek bir yapıda ürüne dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Çalışmanın içeriğinde Epoksi, talk ve ceviz kabuğu kullanılarak polimer döküm yöntemiyle test numuneleri hazırlayıp test etmektir. İdeal dolgu oranına sahip malzemelerin karışımının uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla üretilen test numunelerine FT-IR yöntemiyle karakterize edilip gelecek dönemlerde yapılacak çalışmalar kapsamında üretilen numunelerin mekanik testleri darbe testi, çekme testi ve eğme testi gibi mekanik teste tabii tutularak üretilen malzemelerin değerlerinin belirlenmesi işlemi gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Our country, which has an important place in walnut production, is among the leading walnut producer countries of the world. Thousands kg of walnut shells, which are extracted as a by-product in the production and processing facilities of walnuts, are consumed as fuel and are destroyed before they can participate in production. On the contrary, the fact that the walnut shell has a cellulosic structure, its participation in production and obtaining economic value have an important place in our country, which produces plenty of walnuts. Thermoset and thermoplastic matrix polymer composites can also be used and evaluated as fillers. In recent years, many studies have been carried out in this field with the use and evaluation of natural products obtained from agro-food industry wastes or by-products, as well as positive effects such as a recyclable material and low environmental impact for ease of process. Studies on these agricultural residues produced have an increasing importance in terms of sustainable resources. In this area, it is aimed to transform the walnut shell, which is an agricultural waste, into a product that can be used in many areas such as maritime, automotive, space-aviation and defense industry by producing new and economical materials for many fields in order to contribute to the country's economy and generate added value, apart from being burned. The content of the study is to prepare and test test samples by polymer casting method using epoxy, talc and walnut shell. In order to determine whether the mixture of materials with ideal filling ratio is suitable, the test samples produced will be characterized by the FT-IR method and the mechanical values of the samples such as mechanical tests, impact test, tensile test and bending test will be carried out within the scope of future studies.