Animasyonda 'Mono No Aware' estetik algısı kapsamında değişen anlatı ve mutsuz sonlar
Changing narrative within the scope of 'Mono No Aware' aesthetic perception in animation and unhappy endings
- Tez No: 768635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TAŞ ALİCENAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Anlatının insanlığın gelişmesinde ve kendini ifade etmesindeki rolü önemli olmuştur. İnsanlıkla beraber gelişen ve yeni ifade biçimleri alan anlatının değişkenliği onu inceleyen kuramcıların gözünden kaçmamış ve anlatıyı araştırarak belirli kurallar geliştirmelerini sağlamıştır. Anlatının sadece dönemsel değil aynı zamanda kültürel özellikleri yansıttığı düşünülürse kültürel olarak farklı yollarda ilerlemiş medeniyetlerin anlatıyı daha farklı ele aldığı söylenebilir. Batı kültürüyle şekillenmiş anlatıların ve özellikle batı sinemasının en popüler anlatı şekillerinden biri olan Hollywood tarzı mutlu sonlar ile birleşmiş ve kalıplaşmış anlatı şekli yoğun bir şekilde izleyiciler tarafından beğenilmiş ve bunun sonucunda ortaya çıkan mutlu son anlatıları batı medeniyetleri ile özdeşleşmiştir. Ancak bir doğu medeniyeti olan Japonya'nın anlatıya bakışı farklı olmuştur ve mutlu son yerine daha az masalsı ve daha melankolik bir yapıya sahip olan“Mono No Aware”estetik algısına sahip anlatı şeklini günümüzde hala kullanmaktadırlar. Bu çalışma bir Japon estetik ve güzellik anlayışı olan“Mono No Aware”algısını odağına almıştır. Kavramın tarihsel süreci ve örnekleri irdelenerek, animasyon filmleri için Hollywood tarzı“mutlu son”klişesine alternatif bir anlatı gelişimi sunması amaçlanmıştır. Kavramın günümüzdeki animasyon anlatılarında kullanımına örnek olması amacıyla Isao Takahata'nın“Prenses Kaguya Masalı”isimli filmi“Mono No Aware”kavramı çerçevesinde incelenecektir. Ayrıca batı tarzı anlatının günümüzde kırılmaya başlaması ve anlatılardaki karakter rollerinin Hollywood kalıplarının dışına çıkmaya başlaması da yine bu algı üzerinden okuyucuya açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of the narrative in the development and self-expression of humanity has been important. The variability of the narrative, which developed with humanity and took new forms of expression, did not go unnoticed by the theorists who studied it and enabled them to develop certain rules by researching the narrative. Considering that the narrative reflects not only periodical but also cultural characteristics, it can be said that civilizations that have progressed in culturally different ways handle the narrative differently. The stereotyped narrative style of narratives shaped by Western culture, and especially Hollywood-style happy endings, which is one of the most popular narrative forms of western cinema, was intensely liked by the audience, and the resulting happy ending narratives became identified with western civilizations. However, Japan, an eastern civilization, has a different view of the narrative, and they still use the narrative form with the aesthetic perception of“Mono No Aware”, which has a less fairy tale and more melancholic structure instead of a happy ending. This study focuses on the perception of“Mono No Aware”, a Japanese aesthetic and beauty concept. By examining the historical process and examples of the concept, it is aimed to present an alternative narrative development to the Hollywood-style“happy ending”cliché for animated films. In order to set an example for the use of the concept in today's animation narratives, Isao Takahata's film named“The Tale of Princess Kaguya”will be examined within the framework of the concept of“Mono No Aware”. In addition, it is aimed to explain to the reader through this perception that the western style narrative has started to break today and the character roles in the narratives have started to go beyond the Hollywood patterns