Konservatif tedavi ve cerrahi uygulanan pelvis kırıklarında fonksiyonel sonuçların karşılaştırılması: Retrospektif çalışma
Comparison of functional results in conservative treatment and surgery applied pelvic fractures: A retrospective study
- Tez No: 768684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Bu çalışmada pelvis kırığı olan hastaların konservatif veya cerrahi tedavisi sonrası radyolojik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2016-2020 yılları arasında pelvis kırığı sebebiyle yatırılmış olup cerrahi veya konservatif tedavi edilen hastaların orta dönem radyolojik ve fonksiyonel sonuçları retrospektif olarak incelendi. Hastaların, kırık sınıflandırmaları, demografik özellikleri, hastanede yatış süreleri, cerrahiye alınma süresi, komorbiditeleri ve komplikasyonları değerlendirildi. Bulgular: Yetmiş dokuz hasta üzerinde yaptığımız çalışmada hastaların 45 (%56,9)'i erkek, 34 (%43,1)'ü kadın olup, konservatif tedavi edilen hastaların ortalama (ort.) yaşı 46,21±19,49 ve cerrahi tedavi edilen hasta grubununki ise 48,68±23 idi. Konservatif tedavi edilen hastaların 28 (%56,8)'i LC1, 16 (%36,40)'sı LC2, 2 (%4,50)'si LC3, 1 (%2,30)'i VS iken cerrahi tedavi edilen hastaların 15 (%46,90)'i LC1, 9 (%28,10)'u LC2, 5 (%15,60)'i LC3, 3 (%9,40)'ü VS tipi kırıktı. Konservatif tedavi edilen hastalarda medyan IOWA skoru 56,50 (en düşük: 36, en yüksek: 87) iken, cerrahi tedavi edilen hasta grubunda ise 59 (en düşük: 34, en yüksek: 89) olarak hesaplandı (p=0,612). VAS skoruna göre de gruplar arasında farklılık saptanmadı (p=0,671).
Özet (Çeviri)
Background: In this study, the radiological and functional outcomes of patients with conservative or surgically treated pelvic fractures were evaluated. Materials and Methods: The mid-term radiological and functional results of patients (pts.) who were hospitalized in our clinic for pelvic fracture between 2016 and 2020 at Department of Orthopedics and Traumatology, at University of Health Sciences Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital and treated surgically or conservatively were retrospectively analyzed. Fracture classifications, demographic characteristics, length of hospital stay, duration of surgery, comorbidities and complications were determined from hospital records. The addresses and telephone numbers were taken patients files. Results: In our study with 79 pts., 45 (56.9%) of them were male and the rest 34 (43.1%) were female. The mean age of patients treated with conservative methods was 46,21±19.49 and it was 48.68±23 in the surgically treated group. There were 28 pts. with LC1 (56.8%), 16 (36.40%) with LC2, 2 (4.50%) with LC3, 1 (2.30%) with VS in conservative management group hovewer, the distribution of pts. in surgery group was 15 (46.90%) with LC1, 9 (28,10%) with LC2, 5 (15.60%) with LC3 and 3 (9,40%) with VS. In conservative group, the Median Iowa Score was 56,5 (lowest: 36, highest: 87), while the surgical one was calculated as 59 (lowest: 34, highest: 89) (p=0,612). According to the VAS, there was no difference between groups (p=0.671).