Türkiye'deki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) çalışanlarının asgari gelir desteği uygulamasına yönelik görüşleri
Opinions of Social Aid and Solidarity Foundations' employees in türkiye on minimum income support
  1. Tez No: 768752
  2. Yazar: AYŞE HİLAL SAYAN KOYTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Sosyal yardımlar, özellikle nakdi yardımlar yoksullukla mücadelede çözüme en hızlı ulaştıran sosyal politika araçlarından biridir. 2022 yılı itibariyle Türkiye'de 49 farklı sosyal yardım programı uygulanmaktadır ve son yirmi yılda sosyal yardımlara bütçeden ayrılan pay tam dört katına çıkmıştır. Yoksullukla mücadelede tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kaynakların en etkin kullanılabileceği ve ülkemize en uygun yöntemler belirlenmeye çalışılmakta ve ona göre yeni politikalar oluşturulmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV), Türkiye genelinde tüm il ve ilçelerde örgütlenmiş kurumsal yapıları ve sahada deneyimli çalışanları ile kamusal sosyal yardımların dağıtımında en etkili kurumdur. Bu çalışmada Türkiye genelindeki SYDV çalışanlarına yönelik anket uygulanarak Asgari Gelir Desteği (AGD) Uygulamasına yönelik görüşleri araştırılmıştır. Çalışmada kartopu anket yöntemi kullanılmış ve 379 sosyal yardım ve inceleme görevlisine ulaşılarak mevcut sosyal yardımlara yönelik algıları, sosyal yardım istihdam ilişkisi ve asgari gelir desteği uygulaması ile AGD'nin ülkemizde nasıl uygulanabileceği konusundaki düşünceleri araştırılmaya çalışılmıştır. Bir sosyal yardım türü olarak AGD konusunda SYDV inceleme ve araştırma görevlileriyle yapılan alanında ilk çalışma olması ve sonuçları itibariyle politika yapıcılara önemli çıktılar vermesi bakımından önem arzetmektedir. Özellikle sosyal yardım artı dönem olarak nitelenen önümüzdeki süreçte Türkiye'de sosyal yardımların nereye evrilebileceği konusunda sahadaki uygulayıcıların görüşleri bundan sonra yapılacak çalışmalara da yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Social aid, especially cash assistance, is one of the fastest means of social policy used in the fight against poverty. As of 2022, 49 different social aid programs are implemented in Türkiye and the share allocated to social aid from the national budget has quadrupled in the last twenty years. The most effective methods using the available resources to fight poverty are being researched on which new policies can be formed throughout the globe as well as in our country. Social Aid and Solidarity Foundations (SYDV) are the most effective institutions in the distribution of public social aid with their institutional structures organized in all provinces and districts throughout Türkiye and their experienced employees on the field. In this study, a questionnaire was applied to SYDV employees across Türkiye and their views on the Minimum Income Support (AGD) Application were investigated. In the study, snowball survey method was used and 379 social assistance and review officers were reached and their perceptions of the current social assistances, social assistance- employment relationship and minimum income support application and their thoughts on how AGD could be implemented in our country were tried to be investigated. It is important that it is the first study with SYDV investigation and rewiev employees on the topic of minimum income support and it gives important outputs to the policy makers in terms of its results. The opinions of practitioners on the field at a time, especially in the upcoming period which is characterized as the social assistance plus period, will also guide how social assistance might evolve in Türkiye and the studies to be carried out from now.