Social assistance in Turkey: an overview of seven social assistance and solidarity foundations
Türkiye'de sosyal yardım: yedi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı üzerinden genel bir bakış
- Tez No: 480245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAZİF TOLGA SINMAZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Political Science, Social Services, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin temel amacı Türkiye'deki iki farklı sosyal yardım yaklaşımını yedi ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) üzerinden incelemektir. Bir yanda; vergi temelli, düzenli, nakdi ve şeffaf kurallara dayanan hak temelli yardım bulunmaktadır. Bunun aksine, hayırseverliğe dayalı yardım; kişisel cömertliğe bağlı olup, zamansal ve miktar olarak düzensiz, çoğunlukla ayni yapılan ve kurallarda takdire açık olmaya karşılık gelmektedir. SYDV'lerin bütçelerinde gözlemlenen eğilimler, ilçelerin nüfus ve sosyoekonomik seviyeleriyle karşılaştırması ile sosyal yardım anlayışındaki ayrımına ait farklılaşmayı açıklamaktadır. Bu çalışma, ilçelerin sosyoekonomik durumu ve nüfusunun sosyal yardım anlayışı arasında nedensellik bağı kurmadan, pozitif bir ilgileşim ilişkisi olduğunu savunmaktadır. Sosyal yardım yaklaşımındaki bu ayrımı açıklamak için bir ilçede iktidar ve muhalefet partisi arasındaki rekabet güçlendikçe, o ilçede iktidar partisinin seçim zaferi ihtimalini artırmak için düzensiz sosyal yardımların arttığı hipotezi savunulmuştur. Olabildiğince Benzer Sistemler Tasarımı kullanılarak, seçim sonuçları ve düzensiz sosyal yardımlar açısından yapılan Ümraniye ve Küçükçekmece karşılaştırması ile bu hipotezi destekleyici sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the thesis is to scrutinize the coexistence of two different social assistance understandings in Turkey observed through the Social Assistance and Solidarity Foundations (SYDV) of seven districts. On the one hand, there is a rights-based assistance, which is tax-based, regular, in-cash, and relies on transparent rules. Contrary to this, a charity-based assistance is a system that relies on personal benevolence and is irregular in time sequences and in amounts, is predominantly granted in-kind, and has discretion in rules. The trends observed in the budgetary data of SYDVs are analyzed with regard to population size and the socioeconomic standards of the districts to account for variations along with the dichotomy in social assistance understanding. The study argues that there is a positive correlation between socioeconomic characteristics, district population, and the understanding of social assistance they have, without establishing a causal link. In order to explain the dichotomy in social assistance understandings, I propose the hypothesis that as the competition between the incumbent and the opposition party becomes stronger in a district, higher irregular social assistance amounts are allocated to the district in order to increase the likelihood of electoral victory by the ruling party. Using most similar systems design, I compare data on election results and irregular social assistance from Ümraniye and Küçükçekmece, and find support for the hypothesis.