Modifiye edilmiş cüruf atıkların adsorbsiyon verimliliğinin tekstil atıksuları örneğinde değerlendirilmesi
Evaluation of adsorption efficiency of modified slag waste in textile wastewaters
  1. Tez No: 768780
  2. Yazar: BURAK SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY YILDIZ TÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında demir çelik endüstrisinde oluşan cüruf atıklarının, atıksu arıtma sistemlerinde adsorbent olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu kapsamda sentetik boyar madde içeren atıksu ve tekstil endüstrisinden alınan atıksu ile hazırlanan numunelerde adsorpsiyon çalışmaları yapılmıştır. Adsorbent olarak kullanılan cüruf, demir malzemelerle kaplanarak etkinliği arttırılmaya çalışılmıştır. Sentetik atıksu numunesi ve tekstil endüstrisi atıksuyunda adsorpsiyon çalışmalarında adsorpsiyona etki eden parametrelerin (pH, adsorbent miktarı, sıcaklık vb.) optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra yapılan analiz sonucunda Langmuir, Freundlich, D-R ve Temkin izoterm grafikleri oluşturulmuştur. Sentetik atıksu numunesinde; Cüruf ile yapılan adsorpsiyon çalışmalarında R2 sabiti 0,98 ile Frendliuch izoterm mekanizmasına uygun bulunmuştur. DKC ile yapılan çalışmalarda R2 0,999 ile Langmuir izoterm modeline uygun çalıştığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the availability of sludge wastes formed in the Iron and Steel Industry as adsorbents in wastewater treatment systems was investigated. In this context, adsorption studies were carried out on wastewater containing synthetic dyestuffs and wastewater samples taken from a textile industry. Curuff, which is used as an adsorbent, has been covered with iron materials and its effectiveness has been tried to be increased. In the adsorption studies of synthetic wastewater sample and wastewater of textile industry, the parameters affecting adsorption (pH, amount of adsorbent, temperature, etc.) optimization studies have been carried out. As a result of the subsequent analysis, Langmuir, Freundlich, D-R and Temkin isotherm graphs were created. In the synthetic wastewater sample; In the adsorption studies with slag, the constant R2 with 0.98 was found to be in accordance with the Frendliuch isotherm mechanism. In studies with DKC, it can be said that it works in accordance with the Langmuir isotherm model with R2 0.999.