Kalite kontrol grafiklerinden shewart (Xbar-S), Cusum ve ewma kontrol grafikleri kullanılarak bir hazır beton santrallinde proses kontrolünün analizi
Analysis of process control in a ready mixed concrete plant using quality control graphs such as shewart (Xbar-S), Cusum, and ewma
  1. Tez No: 768798
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN UÇURUM, DOÇ. DR. AKIN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kaliteli hazır betonun elde edilmesi sadece beton kullanıcısı tarafından yapılacak numune alma işlemiyle değil üretim firma tarafından yerinde hammadde girdisinden üretim donanımlarına kadar tüm üretim sürecinin kapsamlı bir şekilde denetlenmesi ve değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmesi daha sağlıklı bir üretimi beraberinde getirmektedir. İstatistiksel Proses Kontrol (İPK) teknikleri bu amaca hizmet eden en önemli araçlardandır. Bu çalışmada; bir hazır beton santralinden elde edilen 7-28 günlük basınç dayanımı verileri İPK yöntemlerinden Xbar-S, Cusum ve EWMA (üstel ağırlıklı hareketli ortalama kontrol grafiği) kullanılarak tesisinin analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak istatiksel proses kontrol tekniklerinin hazır beton tesislerinin kontrolü için ciddi bir hizmet sağladığı ve iyileştirmelere bilimsel esaslı temel teşkil ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Obtaining high-quality ready-mixed concrete can be achieved not only with the sampling process to be performed by the concrete user, but also with a comprehensive inspection and evaluation of the entire production process at the production site, from raw material input to production equipment. Statistical Process Control (SPC) techniques are one of the most important tools that serve this purpose. In this study; 7-28 days of compressive strength data obtained from a ready mixed concrete plant were analyzed by using SPC methods such as Xbar-S, Cusum, and EWMA (exponential weighted moving average control chart). As a result, it has been seen that statistical process control techniques provide a serious service for quality control processes in ready-mixed concrete plants and constitute a scientific basis for improvements.