Samuel Taylor Coleridge'in seçilmiş şiirlerinde kurgusal dünyanın dilsel bir araştırması: Eleştirel bir üslup çalışması
A linguistic exploration of the fictional world in selected poems of Samuel Taylor Coleridge: A critical stylistic study
- Tez No: 768838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAYEF JOMAA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Eleştirel üslup, araçları ideolojileri ve sosyal kavramları keşfetmek için kullanılan nispeten yeni bir alandır. Farklı metin türleri üzerinde artan eleştirel üslup araştırmalarına rağmen, Romantik şiirde toplumsal kavramları araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma, Samuel Taylor Coleridge'in seçilmiş şiirlerinde kurgusal dünyanın inşasını keşfetmeyi amaçlamıştır. Bu nitel çalışma, Coleridge'in“The Rime of the Ancient Mariner”ve“Kubla Khan”adlı iki şiirini incelemiştir. Nominal gruplar, sözel gruplar, kelime sırası ve sembolik ifadeler Jeffries'in Eleştirel Stilistik çerçevesi kullanılarak analiz edildi. Coleridge'in şiirinde kullandığı dilin değerlendirilmesinde ve toplumsal kavramların araştırılmasında sözlüksel, dilbilgisel ve pragmatik çözümlemelerden elde edilen dilsel özelliklerden yararlanılmıştır. Coleridge'in kurgusal şiirlerinden ikisi, toplumsal kavramlara odaklanan Coleridge tarafından kurgusal dünyanın inşasına katkıda bulunan dilsel unsurları öne çıkarmak için analiz edilmiştir. Bulgular, Coleridge'in kurgusal dünyasında isimlerin ve tanımlarının bazen uyumsuz olduğunu ortaya çıkardı. Fiiller, şiirdeki dinleyiciyi ve diğer karakterleri kontrol eden konuşmacı tarafında tam kontrolü ifade edecek şekilde kullanılır. Şiirlerde birkaç unsura öncelik verilir. Bu dilsel fenomenler çeşitli sıklıklarla kullanıldı. Değerlendirme, Coleridge'in şiirinde kullandığı dilin toplumsal kavramları, olayları ve eylemleri tanımlamada çok doğru olduğunu ortaya koydu. Mevcut çalışmanın bulguları, ilk olarak, şiir üzerine var olan eleştirel üslupsal betimleme bilgisini genişletti, ikinci olarak, öğretmenlere dilsel unsurların birleşiminin nasıl tamamen yeni bir anlam kazandırdığı konusunda fırsatlar verdi.
Özet (Çeviri)
Critical stylistics is a relatively new field whose tools are used to explore ideologies and social concepts. In spite of the increasing critical stylistic studies on different types of texts, no study is available exploring social concepts in Romantic poetry. Hence, this study aimed at exploring the construction of the fictional world in selected poems of Samuel Taylor Coleridge. This qualitative study examined two of Coleridge's poems namely;“The Rime of the Ancient Mariner”and“Kubla Khan”. Nominal groups, verbal groups, word order, and deictic expressions were analyzed using the Jeffries's framework of Critical Stylistics. The linguistic features obtained from the lexical, grammatical and pragmatic analysis were employed in exploring the social concepts and the evaluation of the language used by Coleridge in his poetry. Two of Coleridge's fictional poems were analyzed to highlight the linguistic elements that contribute to the construction of the fictional world by Coleridge focusing on the social concepts. The findings revealed that nouns and their descriptions are incompatible sometimes in the fictional world of Coleridge. Verbs are used in a way to express full control on the side of the speaker who controls the hearer and other characters in the poem. A few elements are given priority in the poems. These linguistic phenomena were employed with varied frequencies. The evaluation revealed that the language used by Coleridge in his poetry is very accurate in describing social concepts, events and actions. The findings of the current study, firstly, extended the existing knowledge of critical stylistic description on poetry, secondly, gave teachers opportunities on how the combination of linguistic elements give a totally new meaning.