Karma rejimlerde istikrar: Türkiye- Macaristan
Consolidation of hybrid regimes: Turkey and Hungary
- Tez No: 768842
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRSEN HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışma karma rejimlerin istikrarını araştırmayı amaçlar ve bu rejimlerin bir arada var olan otoriter ve demokratik yapılarını hangi koşullar artında sürdürdüğünü sorgular. Karma rejimlerde siyasi kurumların istikrar sağlayıcı etkisini derinlemesine analiz etme amacının yanı sıra ortak istikrar yol ve stratejilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. İki karşıt dünyanın birleştiği yerde oturan Roma Mitolojik Tanrısı Janus gibi karma rejimlerde kapalı otoriter rejimler ile liberal demokrasiler arasında paradoksal bir durumdadırlar.“Üçüncü Dalga”demokratikleşme literatüründen doğan karma rejim kavramı, kurumsal belirsizliklerin“gri bölesinde”gezinmektedir. Bu bağlamda melez yapıları güçlendiren ve karma rejimlerde istikrarı sağlayan koşullar Macaristan (2010-2020) ve Türkiye (2002-2020) örnekleri üzerinden incelenmiştir. Karma rejimlerin istikrarını sağlayan koşulların benzer yol ve süreçler izlenerek ortaya çıktığı varsayılmaktadır. Literatürde karma rejimlerin istikrarını ölçmek için çok boyutlu bir model olmamasına rağmen, bu tez teorik çerçevenin uygulanabilirliğini değerlendirmek ve karma rejimlerde genelleştirilmiş bir rejim konsolidasyonu anlayışı geliştirmek için iki farklı ülke bağlamında bir istikrar modeli uygulamaktadır. Türkiye ve Macaristan örneklerinin kapsamlı ve sistematik bir karşılaştırmasını yapabilmek için karma rejimlerde istikrarı sağlayan koşullar altı aşamalı bir rejim istikrarı modeli kapsamında incelenmektedir: (1) Hukukun üstünlüğü, denetim ve denge mekanizmaları, (2) seçimler ve parti sistemleri, (3) meşruiyet stratejileri, (4) ekonomik kalkınma, (5) sivil toplum ve medya ve (6) uluslararası entegrasyon. Tezin ampirik bulgusu teorik çerçeveyi güçlü bir şekilde desteklemektedir. Bulgular, farklı tarihsel, coğrafi, siyasi, kurumsal, kültürel ve demografik özelliklere sahip olmalarına rağmen, Macaristan ve Türkiye'deki karma rejimlerin, kendi iktidarlarını istikrara kavuşturmak için -belirli farklılıklarla da olsa- benzer istikrar stratejileri uyguladığını göstermektedir. Bu tez, altı katlı bu rejim istikrarı modelinin farklı karma rejim bağlamlarına uygulanabilir olduğu ve karma rejimlerdeki istikrar sağlama süreçlerini analiz etmek için kullanılabileceği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the consolidation of hybrid regimes and questions under which conditions hybrid regimes maintain their coexisting authoritarian and democratic structures. It seeks to deepen the understanding of the stabilizing effect of political institutions in hybrid regimes and also aims to identify common stabilizing paths. Like the Roman Mythological God of Janus which sits at the conjunction of two antagonistic worlds, hybrid regimes stand in a paradoxical state between a closed authoritarian regime and liberal democracy. The concept of hybrid regimes was born out of the 'third wave' democratization literature and navigates a vast gray zone of institutional ambiguities. In this context, the conditions that strengthen mixed structures and ensure stability in hybrid regimes are examined through the examples of Hungary and Turkey. It is assumed that the conditions that ensure the consolidation of hybrid regimes emerge by following similar paths and processes. Although there is no multidimensional model to measure the stability of hybrid regimes in the literature, this thesis applies a six-fold regime consolidation model in two dissimilar country contexts to evaluate the theoretical framework's applicability and develop a generalized understanding of regime consolidation in Hybrid regimes. In order to make a comprehensive and systematic comparison of the Turkish and Hungarian cases, the conditions that ensure stability in hybrid regimes are examined within a six-fold regime consolidation model: (1) The rule of law, check and balance mechanisms, (2) elections and party systems, (3) legitimacy strategies, (4) economic development, (5) civil society and the media, and (6) International integration. The empirical finding of the thesis strongly supports the theoretical framework. The findings suggest that despite having dissimilar historical, geographical, political, institutional, cultural, and demographic characteristics, the hybrid regimes in Hungary, and Turkey, apply similar regime consolidation strategies to stabilize their rule with certain differences. This thesis concludes that the six-fold regime consolidation framework is applicable to diverse hybrid regime contexts and can be used to analyze the consolidation process in hybrid regimes.