Risks identification of an infrastructure project in Libya
Libya'da bir alt yapı projesinin risklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 768843
  2. Yazar: YOUSSIF ABUBAKER AHMED DEBASH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yüksek politik, düzenleyici ve yürütme riski, altyapı yatırımlarıyla ilişkilidir. Oluşabilecek ve proje operasyonları için tehlike oluşturabilecek bilinmeyen olaylar nedeniyle altyapı projelerinin başarıyla tamamlanması zordur. Projelerin karmaşıklığı, inşaat sektörü için sürekli bir savaş alanıdır. İnşaat sektöründeki projeler, daha fazla karmaşıklık derecesi ve dolayısıyla bu projelerin içerdiği daha fazla sayıda bilinmeyen nedeniyle doğal olarak diğer sektörlerdeki projelere göre daha risklidir. Büyük ölçekteki köprüler, otoyollar, tüneller, viyadükler ve barajlar gibi yapılar karmaşık inşaat projeleri olarak sınıflandırılabilir. Bu bağlamda, risk yönetim sürecini iyileştirmek için hangi faktörler dikkate alınmalıdır? Bu amaçla, ülkemizde henüz gelişmemiş olan risk yönetimi konusunda farkındalık yaratmaya yönelik araştırmalarda; bu, bu alandaki literatürün gelişmesine yardımcı olacaktır. Araştırma, bir inşaat şirketinin bir altyapı projesi için teklif vermeden önce nasıl bir risk değerlendirmesi yapması gerektiğini göstermeyi amaçlıyor. Araştırma aynı zamanda projenin risklerden olumsuz etkisinin derecesini tahmin etmeyi de amaçlamaktadır. Risk analizi sonucunda risklerin süre parametresine etkisi %80 güven düzeyinde incelendiğinde, risklere karşı uygun stratejiler uygulanmadan önce risklerin proje süresinde 6 aylık artışa neden olduğu gözlemlenmiştir. . Ayrıca risklere karşı uygun stratejiler uygulanmadan risklerin proje maliyetinde 9,4 milyon $'lık artışa neden olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
High political, regulatory, and execution risk is associated with infrastructure investments. It is difficult to complete infrastructure projects successfully because of the unknown events that may occur and pose a danger to project operations. The complexity of projects is a perpetual battleground for the construction sector. Projects in the construction industry are inherently riskier than those in other industries because of the greater degree of complexity and the therefore greater number of unknowns that these projects entail. Structures such as bridges, motorways, tunnels, viaducts, and dams on a big scale may be classified as complicated construction projects. In this context, what factors should be taken into consideration to improve the risk management process? For this purpose, the research attempts to raise awareness of risk management, which is currently underdeveloped in our nation; this will help improve the literature in this area. The research aims to demonstrate how a construction business should do a risk assessment before entering a bid for an infrastructure project. The research also aims to estimate the degree of the project's negative effect from risks. As a result of the risk analysis, when the effect of the risks on the duration parameter is examined at 80% confidence level, it is observed that the risks cause a 6 months increase in the project duration before the appropriate strategies are applied against the risks. Also, it is observed that the risks cause an increase of 9.4 million $ in the project cost before the appropriate strategies are applied against the risks.