Aydın koşullarında kontrollü ve kontrolsüz ortamda bazı fotovoltaik panellerin verimlerinin belirlenmesi
Determination of the efficiency of some photovoltaic panels in controlled and uncontrolled environment in Aydın conditions
  1. Tez No: 768859
  2. Yazar: BUSE BAHAR DAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışma, Aydın ilinde sıcaklığın ve ışınımın yüksek olduğu temmuz, ağustos,eylül aylarında monokristal ve polikristal panellerin kontrollü ve kontrolsüz ortamdaverimlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Bu çalışmada monokristal panel, polikristal panel, panel analizatörü,batarya, şarj regülatörü, radyasyon ölçüm cihazı, iklimlendirme cihazı, lazerli termometre, sıcaklık ve nem ölçer kullanılmıştır. Fotovoltaik panellerin verimleri üzerinde sıcaklığın etkisini belirlemek için kontrollü ve kontrolsüz ortamlar oluşturulmuştur. Kontrollü ortamda iklimlendirme cihazı ile sıcaklık ortalama 23-27°C arasında tutulmaya çalışılmıştır. Kontrolsüz ortamda ise sıcaklık ortalama 38-46°C arasındadır. Panellerin verimlerinin belirlenmesi için saat başı ölçümler alınmıştır. Bulgular: Sıcaklığın yüksek olduğu temmuz, ağustos, eylül aylarında alınan ölçümlerin ortalamasına bakıldığında ışınım ve sıcaklık değerleri en yüksek temmuz ayında, en düşük ise eylül ayında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Ölçümler boyunca elde edilen veriler doğrultusunda kontrollü ortamın sıcaklık değerleri daha düşük olduğu için kontrollü olmayan ortama göre verimi daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the efficiency of monocrystalline and polycrystalline panels in controlled and uncontrolled environments in July, August and September, when the temperature and radiation are high in Aydın. Materials and Methods: In this study, monocrystalline panel, polycrystalline panel, panel analyzer, battery, charge controller, radiation measuring device, air conditioner, laser thermometer, temperature and humidity meter were used. Controlled and uncontrolled environments were created to determine the effect of temperature on the efficiency of photovoltaic panels. In a controlled environment, the temperature was tried to be kept between 23-27°C on average with the air conditioning device. In an uncontrolled environment, the temperature is between 38-46°C on average. Hourly measurements were taken to determine the efficiency of the panels. Results: When the average of the measurements taken in July, August and September when the temperature is high, it was determined that the radiation and temperature values were highest in July and the lowest in September. Conclusion: In line with the data obtained during the measurements, it was observed that the efficiency of the controlled environment was higher than the uncontrolled environment, since the temperature values were lower.