Hiperbolik Pöschl-Teller potansiyel üçlü kuantum bariyerlerinin rezonant tünelleme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of resonant tunneling properties of Hyperbolic Pöschl-Teller potential triple quantum barriers
- Tez No: 768860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Üçlü bariyerler çift kuantum kuyusu yapılarındaki enerji seviyelerinin yeri yapı parametrelerine bağlı olarak değişmektedir. Bu tip yapıya gönderilen elektronların enerjileri kuyudaki enerji seviyelerine denk ise, elektronların tamamının geçebildiği kanallar oluşmaktadır. Rezonant tünelleme olarak adlandırılan bu olayın bariyer potansiyelinin şekline (kuyu ve bariyer genişlikleri, bariyer yüksekliğine) bağlıdır. Pöschl-Teller potansiyeli, fizikte ve fiziksel kimyada geniş uygulama alanı bulan önemli bir potansiyeldir. Pöschl-Teller potansiyeli, tam çözülebilen potansiyellerden biridir. Bu çalışmada Hiperbolik Pöschl-Teller üçlü bariyer kuantum potansiyel yapılarında elektron iletimi ve rezonant tünelleme olayı incelenmiştir. Rezonant tünellemenin yapı parametrelerine bağlı değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The location of energy levels in triple barrier double quantum well structures varies depending on the structure parameters. If the energies of the electrons sent to this type of structure are equivalent to the energy levels in the well, channels are formed through which all of the electrons can pass. This phenomenon, called resonance tunneling, depends on the shape of the barrier potential (well and barrier widths, barrier height). The Pöschl-Teller potential is an important potential that finds wide application in physics and chemical physics. The Pöschl-Teller potential is one of the fully solvable potentials. In this study, electron transmission and resonance tunneling phenomenon in Hyperbolic Pöschl Teller triple barrier quantum potential structures were investigated. The effect of structure parameters on resonance tunneling has been examined.