Production and characterization of high entropy alloys (HEA) by vacuum arc melting (VAM) method
Yüksek entropili alaşımların (YEA) vakum ark ergitme (VAM) yöntemi ile üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 768896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DOKUMACI ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yüksek entropili alaşımlar (YEA) , geleneksel alaşımlardan farklı olarak en az 5 elementin eş-atom veya eş-atom oranına yakın oranlarda temel alaşım elementi içeren yeni nesil bir alaşım grubudur. Üçlü faz diyagramında yüksek entropili alaşımların kompozisyon çizgileri, geleneksel alaşımların aksine diyagramın merkezinde yer alır. Bu durum, yeni nesil alaşımın termodinamik yapısını, morfolojisini, meydana gelecek fazların türünü ve malzemenin tüm özelliklerini doğrudan değiştirir. Bu alaşımlar, mühendislik uygulamaları için yararlı özellikler sergileme potansiyeline sahip çoklu bileşenlerden oluşan yapılardır. Bu tez çalışması kapsamında, yüksek entropili alaşımların üretimi, ısıl işlem davranışları, bu alaşımların karakterizasyonu, çeşitli özellikleri incelenerek literatürde ilk kez oluşturulan AlCoCrFeNiTix alaşımların faz diyagramlarının oluşturulması ve ileriki çalışmalarda oluşacak tahmini fazların belirlenebilmesinde kolaylık sağlanması amaçlanmıştır. CALPHAD ile tasarlanan AlCoCrFeNiTiX serisi yüksek entropili alaşımların ark ergitme yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Üretilen numuneler arasından seçilen numunelere ısıl işlem uygulanmıştır. Tez çalışmasında, bu alaşımların faz yapısı, morfolojisi, termal özellikleri ve sertlik özellikleri detaylıca incelenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda, AlCoCrFeNiTix yüksek entropili alaşım sistemine ait dengeli soğuma koşullarında oluşturulan bir faz diyagramı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High entropy alloys (HEA) are a new generation alloy group that, unlike conventional alloys, contains basic alloying elements in ratios of at least 5 elements to or near co-atoms. In the triple phase diagram, the composition lines of high entropy alloys are in the center of the diagram, unlike conventional alloys. This situation directly changes the thermodynamic structure, morphology, type of phases to occur and all properties of the material of the new generation alloy. These alloys are multi-component structures that have the potential to exhibit properties useful for engineering applications.Within the scope of this thesis, by examining the production AlCoCrFeNiTix of high entropy alloys, it is aimed to create phase diagrams of AlCoCrFeNiTix alloys, which were created for the first time in the literature. AlCoCrFeNiTix of high entropy alloys heat treatment behavior, characterization of these alloys, various properties, and to facilitate the determination of the predicted phases to occur in future studies. The AlCoCrFeNiTiX series designed with CALPHAD has been produced using the arc melting method of high entropy alloys. Heat treatment was applied to the selected samples among the produced samples. In the thesis study, the phase structure, morphology, thermal properties, and hardness properties of these alloys were examined in detail. In line with this information, a phase diagram of the AlCoCrFeNiTix high entropy alloy system, which was created under balanced cooling conditions, was obtained.