Yüksek-entropili alaşım (YEA) tasarımı anlayışı ile AlCoCrFeMoNi esaslı alaşımların üretilmesi
Production of AlCoCrFeMoNi based alloy with the high-entropy alloy (HEA) design concept
- Tez No: 509529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geleneksel alaşım tasarımlarından farklı olarak eşmolar veya yakın eşmolar oranlarda en az 5 elementle üretilen yüksek entropili alaşım tasarımları birçok mühendislik alanında kullanım geleceği vaat etmektedir. Bu yeni alaşımlarla özellikle süper alaşımlara alternatif mühendislik malzemelerinin geliştirilebileceği öngörülmektedir. ΔGkar. = ΔHkar -TΔSkar basit ilişkisi ve termodinamiğin ikinci yasasını temel alan yüksek entropi karışım etkisi nedeniyle, katılaşma sırasında metaller arası bileşikler veya karmaşık fazlar yerine düzensiz katı çözeltiler, hatta nano yapılar ve amorf fazlar oluşmaktadır. Böylelikle oldukça yüksek sertlik, mukavemet, termal kararlılık, korozyon direnci ve aşınma dayanımına sahip malzemeler üretilebilmektedir. Bu çalışma kapsamında AlxCoCrFeMoNi (x=0-2,0) YEA için Thermo-Calc yazılımı ile faz diyagramları oluşturulmuş, hazırlanan alaşım tasarımı vakum ark ocağında dökülerek üretilmiştir. Üretimi yapılan alaşımın karakterizasyonu için optik ve SEM mikroyapı analizler, mekanik özelliklerin tespiti için mikrosertlik ölçümü yapılmıştır. Üretimi yapılan YEA'ın muadil sayılabilecek malzemelere göre daha yüksek sertlik değerleri (829,8 HV) verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unlike traditional alloy designs, high entropy alloy designs, produced with at least 5 elements in the same or near equimolar proportions, promise future use in many engineering applications. With these new alloys, it is predicted that alternative engineering materials can be developed especially for super alloys. Due to the high entropy mixing effect based on the simple law of ΔGmix. = ΔHmix -TΔSmix and the second law of thermodynamics, irregular solid solutions, even nanostructures and amorphous phases are formed instead of intermetallic compounds or complex phases during solidification, with an understanding of design that breaks the traditional alloy design conception of one or two main components . Thus, materials with extremely high hardness, strength, thermal stability, corrosion resistance and abrasion resistance can be produced. In this study, phase diagrams were calculated with Thermo-Calc software for AlxCoCrFeMoNi (x=0-2,0) HEA and the prepared alloy designs were cast by vacuum arc method. Optical and SEM microstructural analyzes were performed for the characterization of the produced alloy, and microhardness measurements were made for the determination of mechanical properties. It has been found that the YEA gives higher hardness values (829.8 HV) than comparable materials.