Diz osteoartritli hastalarda vücut farkındalık düzeyi ile ağrı, postür, denge, fonksiyonel durum ve eklem pozisyon hissi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body awareness level and pain, posture, balance, functional status and joint position sensation in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 768958
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritli (OA) bireylerde vücut farkındalık düzeyi ile ağrı, postür, denge, fonksiyonel durum ve eklem pozisyon hissi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma, Kellgren-Lawrence kriterlerine göre Evre 2-3, unilateral diz osteoartriti tanısı alan ve yaşları 45-70 yılları arasında değişen (55,5±7,57 yıl) 24 kadın gönüllü birey ve benzer yaş grubundaki kontrol (57,2±6,6 yıl) grubu üzerinde gerçekleştirildi. Bireylerin fiziksel özellikleri ve sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Vücut farkındalık düzeyini değerlendirmek için Vücut Farkındalık Anketi, ağrı şiddeti için Visüel Analog Skalası, postür için Corbin Postür Skalası kullanıldı. Dengenin değerlendirilmesinde Balance Check Screener (Bertec Corporation) cihazı, fonksiyonel durum için Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ve Zamanlı Kalk Yürü Testi kullanıldı. Eklem pozisyon hissi (EPH) ise dijital gonyometre yardımıyla sırtüstü 15°, 30°, 45°, 60°'lik diz açılarında, ayakta ise 30° ve 60°'lik açılarda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between body awareness level with pain, posture, balance, functional status and joint position sense in individuals with knee osteoarthritis (OA). The study was conducted with 24 volunteers aged between 45-70 years (55.5±7.57 years), diagnosed with Stage 2-3, unilateral knee osteoarthritis according to the Kellgren-Lawrence criteria, and a control (57.2±6, 6 years) group. The physical characteristics and sociodemographic information of the individuals were recorded. Body Awareness Questionnaire was used to assess the level of body awareness, Visual Analog Scale was used for pain intensity, and Corbin Posture Scale was used for posture. Balance Check Screener (Bertec Corporation) device was used to evaluate balance, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) and Timed Get Up and Go Test were used for functional status. Joint position sense (EPH) was evaluated with the help of a digital goniometer at knee angles of 15°, 30°, 45°, and 60° in the supine position, and at 30° and 60° in the standing position.