Tek taraflı alt ekstremite amputasyonu olan bireylerdeki ağrının aktivite ve katılım üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of pain on activity and participation in people with unilateral lower extremity amputation
- Tez No: 768957
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tek taraflı diz altı amputasyona sahip bireylerdeki ağrının Uluslararası Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemine (ICF) göre aktivite ve katılıma olan etkisini incelemektir. Yöntem: Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri kaydedilecektir. Çalışmada ağrıyı değerlendirmek için McKill-Melzack Ağrı Anketi ve görsel analog skalası (GAS) kullanılacaktır. Aktivite ve katılım düzeyleri Alt Ekstremite Protez Kullanıcıları Mobilite Anketi (PLUS-M) ve Normal Yaşama Katılım Endeksi (RNLI) ile değerlendirilecektir.Unilateral diz altı amputelerin bağımsız ambulasyonunda ICF'e göre kapasite ve performansı değerlendirmek için amputelere yönelik oluşturulan ICF kısa set kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of pain on activity and participation according to the International Functional Classification System (ICF) in individuals with unilateral below-knee amputation. Method: Demographic and clinical characteristics of the participants will be recorded. The McKill-Melzack Pain Questionnaire and visual analog scale (VAS) will be used to assess pain in the study. Activity and participation levels will be evaluated with the Lower Extremity Prosthesis Users Mobility Questionnaire (PLUS-M) and Participation in Normal Life Index (RNLI). In independent ambulation of unilateral below-knee amputees, ICF short set created for amputees will be used to evaluate the capacity and performance according to ICF.