Türkiye'de yapılan besin ambalajları doğrultusunda şarap ambalajlarının incelenmesi ve yeni önerilerle sunulması
  1. Tez No: 7690
  2. Yazar: EKİN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Ürünü dış etkilerden koruyan ve içine konulan ürünleri bir arada tutarak taşıma, depolama, dağıtım ve tanıtım gibi pazarlama işlemlerini kolaylaştıran metal, kağıt, cam, plastik ve tahta malzemeden yapılabilen dış örtülere ambalaj denir. Ambalaj.satışın artmasında reklam kadar önemlidir. Jori yıllarda piyasanın hareketlenmesi, ürün çeşitlerinin fazlalaşması ambalajın önemini daha da fazlalaştırmıştır. Ambalajın ürünü en iyi şekilde koruyabilmesi ve satışı artırmaya teşvik etmesi için ambalajın işlevlerinin belirlenmesi gereklidir. Ürünün sağlıklı bir şekilde tüketi ciye ulaşması, ambalajın koruma, depolama, taşıma işlevleri ni tam olarak yerine getirilmesiyle mümkündür. Ürünün satı şının artırılmasında ise bilgi verme, miktar durumu, tanıtı mı gerçekleştirme işlevlerinin yerine getirilmesi etkili ol maktadır. Ambalajın gerek ürünü koruması, gerekse satışı artırmaya teşvik etmesinde kullanılan malzemenin seçimi çok önemlidir. Ambalaj malzemesini seçerken göz önünde bulundu rulacak faktörleri şöyle sıralayabiliriz: Ürünün fiziksel özellikleri, emniyetin sağlanması, tüketici isteklerine, doldurma ve depolama şartlarına uygun olması, maliyetinin ürünün maliyeti ile orantısı, görünüşün ürünü iyi bir şekilde tanıtır ve satışı teşvik edebilirliği, tekrar kullanılabilme olanağının ve ambalaj malzemesinin her zaman kolay bulunur olması gibi. Bu faktörler gözönünde bulundurularak ürüne en uy gun ambalaj malzemesi seçilir. Günümüzde yaygın olarak kul lanılan ambalaj malzemeleri: cam, kağıt, plastik, metal ve çeşitleridirAmbalaj tasarımı ise. tüketiciyi ürüne çekmekte en önemli görevi üstlenmektedir. Özellikle sanayileşmişVI t ülkelerde ürün çeşitlerinin fazlalaşması, rekabet piya sasının oluşması nedeni ile üzerinde önemle durulan bir konu haline gelmiştir. Aynı tip ürünlerde ambalajın rengi, biçimi, kullanım olanakları ürünün tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada şarap ambalajlarının özellikleri ve sahip olması gereken teknik ve estetik nitelikleri üzerinde durulmuştur. Şarap ambalajı tasarımı yapılırken ürünün koruri- ması ve bilgilendirme işlevlerinin yerine getirilmece çalışılması yanında estetik bir obje olarak görünüş de önem kazanmaktadır. Şarap; şişesi, etiketi, boyunluğu, kapak sargısı ve varsa kutusu ile bir bütün olarak, özelliklerini yansıtır bir görüntü oluşturmalıdır.Yani tüketici şaraptan beklediği nitelikleri ambalaja baktığında görerek satın al mayı gerçekleştirebilmelidir.Bu doğrultuda şarap ambalaj larının sahip olması gereken özellikler incelenmiş, marka, etiket ve kutunun önemi ve işlevi ortaya konularak, ülkemizde piyasaya sunulan şarap ambalajlarından örneklerin analizleri yapılmıştır. Uygulama çalışmaları bölümünde Kavaklıdere Şarap Fabrikası A.Ş.'nin üretmekte olduğu bir seri şarap için eti ket ve kutu tasarımları uygulanmıştır. Etiketlerde görüntü öğesi olarak gelenekselligin, köklü geçmişin vurgulanması amacıyla Hitit duvar kabartmalarından figürler kullanılmış, şarabın cinsine göre renk ve yazı farklılıklarına gidil miştir. Hazırlanan çalışmalarda dikkatin markaya çekilmesine ve şarabın kalitesi ile görüntüsünün uyum içinde olmasına dikkat edilmiştir. Çalışmaların gerekçeleri ve açıklamaları metin sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
VI 1 1 SUMMARY External coverages which facilitates the marketing operations like keeping together, carving, storing, distributing, introducing etc. of the product and which are especially made of metal, paper, glass, plastic or wood are called package. Packaging is important in increasing the sales as much as advertisement. By the increase in competition and product differantion in market, packaging gained additional importance. In order to protect product as much as possible and to increase sales, it's necessary to determine the functions of packaging. Delivering of product to consumer in a healty way is possible only if it's package carries the protecting, storing and carrying functions. To increase the sales the package must provide information about the product to the consumer. The material used in package is very important with respect to protect the product and increase sales. We have to take into account these factors in deciding on the packaging material: physical featurs of product, security, properness to consumer wants, properness to the fulling and storing conditions, cost of package should be proportional to the cost of product, physical appeareance should give right information about the inside, could encourge the sales, it should be used again and packaging material should be optained easily. The most suitable material is choosen by taking these factors into account. Today the most widely used packaging materials are glass, paper, plastic, metal and their kinds. Design of package is the most important factor to attract the consumer and divert to buy. Especially in industrialized countries, it gain importance by the increase in product differenciation, increase in competition for similarvııı products, package becomes the main factor which effects the con sumer preference. In this study, features of wine packaging and techni cal, esthetics qualifications are investigated. In addition to it's protection and information functions, wine packages have a great importance as an aesthetic object. Wine reflects it's features with it's bottle, label, necklace, lid bandage and it's box -if exist-as a whole. That means, consumer could be able to choose the wine by looking at the package which shows the fea tures of the wine in it. In that dimension, features that a wine package has got were analyzed by indicating the functions and importance of trade mark, label and package and examples of wine packages introduced in market in our country were investigated. In the part consisting of application studies, label and boxsigned applied on a series of wine product by“Kavaklıdere Şarap Fabrikaları A.Ş.”on labels as a visual fac tor thrift wall reliefs are used color and writing differentia tions are applied according to the kind of wine. For taking at tention to the trademark and for harmonizing it's quality and appearence, a special importance was paid. Leading motives of studies and explanations are given at the and of the text.