İllüstrasyon yöntemleri ve çocuk masal kitaplarında biçimsel çözümler (bir masal kitabı örneği)
  1. Tez No: 7691
  2. Yazar: NİLÜFER ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın kapsamı içinde ele alınan“illüstras yon Yöntemleri ve Çocuk Masal Kitaplarında Biçimsel çözümlemeler ”isimli araştırmanın konusu, illüstras yonların tasarımlarında karşılaşılan sorunlar ve gra fik açısından çözümlenmesi gereken problemlerde karşıla şılan sorunları belirleyerek, bu konudaki gelişim süre cini etkileyen özellikleri olumlu ve olumsuz yönleriy le saptayarak, Ülkemizde Resimli Masal Kitapları tasa rımında özgün çalışmaların denenmesidir. Araştırma 8 bölümde ele alınmıştır - Giriş Bölümünde illüstrasyon yöntemlerinin a- nalizinin gerekliliği, grafik açısından tasarımcıya düşen görevler, okul öncesi çocuklarına yönelik tasa rımların çözüm bekleyen sorunlarının bir yöntem içinde araştırılmasının gerekliliği. vurgulanmıştır. Birinci bölümde, illüstrasyon genel anlamda tanımlanırken, gelişim süreci içinde yaptığı aşamalar ülkemiz açısından ele alınmıştır. Ayrıca? işlevlere ve bu işlevlerin çocuklar üzerindeki etkilerine illüst rasyon kavramı içinde değinilmiştir. İkinci bölümde, masal kavramı, kitap ve çocuk ilişkisi vurgulanırken gelişim türleri belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, özgün illüstrasyona duyulan ge reklilik ve tasarımcının işlevleri saptanmıştır. Dördüncü bölümde, resimli masal kitabının çocuk ge lişimindeki etkilerinden söz edilerek, aile içindemasal kitabx resimleri ve içeriğinin önemi üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, resimli masal kitaplarında illüstrasyon ve metin olarak bulunması gereken özellikleri üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde, tasarımda biçim ve içerik a- nalizi yapılırken, bulgu ve yorumlar anket sonuçları içinde değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde, örnek kitabın oluşma aşama sında karşılaşılan sorunlar, uygulama aşamasına yöne lik olup, bu aşamalarda karşılaşılan sorunlar ve gös terilen çözüm yolları maddeler halinde verilmiştir. Sekizinci bölümde, geliştirilen düşünceler, de neylerle elde edilen sonuçların, uygulamalara örnek teşkil edece^ sonuç ve önerilerin belirlenmesinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research entitled, 6* The Illustration Methods and The Formalist Analyses In The Children's Book of Talas " treated within the content of this study, is an attempt in the original works in the design of the Illustradet Books of Tales In Our Country, by indicating the problems encountered in the designs of illustrations, and those encountered in the problems that need to be solved from the graphical standpoint, by also determining the positive and nega tive aspects of the features that bear an influence on the process of development in this subject. The research has been treated in eight chap ters. In the Introduction, the necessity of an analysis of illustration methods, the tasks befall the designer from the standpoint of graphics, and the need to have a research of method for the problems waiting to be graphics, and tha need to have a research of method for the problems waiting to be solved for the designs directed to the pre-school children, have been emphasized. In the first chapter, as illustrasiton has been defined in the general sense of the term, its sta ges of development on the part of our countury have been treated. In addition, the functions and the effects of these functions on the children, have been touchedupon within the framework of the concept of illustra tion. In the '.second chapter, as tha concept of tale and the book-child relationship have been emphasized, the types of development have been determined. In the third chapter, the need felt for the original illustration and the functions of the desig ner have been determined. In the fourth chapter, the significance of the illustrations and content of the books of tales in the family, have been touched upon, while effects of the illustrated tale-books on child development have been mentioned. In the fifth chapter, the illustration in the illustrated tale-books and the textual features they have to carry, have been dealt with. In the sixth chapter, while the form-content analysis in design has been made, the findings and comments have been assessed within the scope of the results of reports. In the seventh chapter, since the problems encountered in the formation of the sample-book are directed to the phase of application, the problems encountered and the ways of resolution shown, have been outlined. In the eight chapter, the determinetion, of the developed ideas, the results obtained through ex-periments and the results and suggestions to be for med as models, has been analyzed.