Developing effective technique to specify infrastructure geotechnical risks
Alt yapı jeoteknik risklerini belirlemek için etkili teknik geliştirme
  1. Tez No: 769005
  2. Yazar: BAYADIR HASAN METEAB METEAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Altyapı inşa projelerinde risk yönetimi, zaman, para, kalite ve kapsam açısından proje hedeflerine ulaşmak için bir yönetim tekniği olarak kabul edilmiştir. Bunun için bu araştırma, projenin altyapı riskini değerlendirmek için yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Riskler, daha önceki çalışmalar, anketler ve uzmanlarla yapılan görüşmeler yoluyla belirlendi ve değerlendirildi. Etki derecelerine göre on dört risk türü etkin bir altyapı riski olarak belirlenmiştir. AHP tekniği, daha etkili risk nedenini değerlendirmek için kullanıldı ve RII değerlendirme yöntemiyle karşılaştırıldı. Çalışma alanı, Irak'ın güney bölgesi ile ilgiliydi ve jeoteknik risk türlerindeki varyasyonu belirlemek için jeolojik toprak tipine, tarihe ve her bölgedeki şehirleşme derecesine göre üç ana bölüme ayrıldı. Sistemin esnekliği, proje boyutu ve proje kazı derinliği gibi diğer faktörler kullanılarak test edildi. Uzman görüşüne göre sonuçlar anlamlıydı ve risk prognozu mükemmeldi.
Özet (Çeviri)
Risk management in infrastructure building projects has been acknowledged as a management technique for meeting project objectives in terms of time, money, quality, and scope. For that, this research presents a new approach for assessing infrastructure risk of project. The risks were specified and evaluated through previous studies, questionnaires, and interviews with experts. Fourteen types of risks have been specified as an effective infrastructure risks based on the degree of their impact. The AHP technique was used to assess the more effective risk reason and compared with RII evaluation method. The study area was concerned with the southern region in Iraq and divided into three main sections according to the type of geological soil, history, and the degree of urbanization in each area to determine the variation in the types of geotechnical risks. The flexibility of the system was tested using other factors such as project size and project excavation depth. The results were significant, and the risk prognosis was excellent, according to expert opinion.