Proantosiyanidin'in dentin mikrosertliğine ve biodentin'in bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
The effect of proanthocyanidin on dentin microhardness and the bond strenght of biodentine
  1. Tez No: 769013
  2. Yazar: BÜŞRA TAVŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızın amacı yeni bir irrigasyon solüsyonu olan Proantosiyanidin'in (PA) dentinin mikrosertliğine ve bariyer materyali olarak kullanılan Biodentin'in bağlanma dayanımına etkisini diğer irrigasyon ajanları ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmada 112 adet tek kanallı insan dişi kullanılmıştır. Dişlerin kronlarının uzaklaştırılmasını takiben, standart bir iç çap elde etmek için kök kanalları ProTaper eğe sistemi (F5) ve #1-6 numara Peeso reamerlar ile şekillendirilmiştir. Mikrosertlik testi için dişler, %1,5 NaOCl, %2 CHX ve PA (%25 GSE)'nın uygulandığı 3 deney (n=30) ve 1 adet (n=10) kontrol (DW) grubuna ayrılmıştır. Her kökün koronalinden 2 mm kalınlığında 2 dentin kesiti elde edilmiştir. Solüsyonların dentin mikrosertliğine etkilerini değerlendirmek için Vickers mikrosertlik test cihazı kullanılmıştır. Bağlanma dayanımı testi için 3 adet deney (n=54) ve 1 adet (n=18) kontrol grubu oluşturulmuştur. Solüsyonların uygulanmasının ardından tüm gruplara Ca(OH)2 yerleştirilmiştir. 2 hafta sonra Ca(OH)2 uzaklaştırılarak köklerin koronal kısımlarından 2 mm kalınlığında 2 dentin kesiti elde edilmiştir. Dentin kesitlerine Biodentin yerleştirilmiş ve bağlanma dayanımı Push-out testi ile ölçülmüştür. Ayrılma tipleri kaydedilmiştir. Tüm veriler IBM SPSS 23.0 yazılımı kullanılarak p0,05). NaOCl grubundaki mikrosertlik değerleri, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır (p0,05). Tüm gruplarda karışık tip ayrılma daha yüksek oranda gözlenmiştir. Adeziv tip ayrılma, en fazla PA grubundadır ancak diğer gruplarla arasında anlamlı fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effect of Proanthocyanidin (PA), a new irrigation solution, on the dentin microhardness and the bond strength of Biodentine, which is used as a barrier material, in comparison with other irrigation agents. 112 single-canal teeth were decorated, then prepared with the ProTaper file system (F5) and #1-6 Peeso reamers to obtain a standard internal diameter. For the microhardness test, the teeth were divided into 3 experimental (n=30) in which 1.5% NaOCl, 2% CHX and PA (25% GSE) were applied and 1 control (n=10) groups. Two dentin sections of 2 mm thickness were obtained from the coronal of each root. Vickers microhardness test was used to evaluate the effects of solutions for microhardness. For the bond strength test, 3 experimental (n=54) and 1 control (n=18) groups were formed. After the application of the solutions, Ca(OH)2 was placed in all groups. After two weeks, Ca(OH)2 was removed and two dentin sections of 2 mm thickness were obtained from the coronal parts of the roots. Biodentine was placed on dentin sections and bond strength was measured by push-out test. The failure types were categorized. All data were analyzed using repeated measures Analysis of Variance (ANOVA) at p0.05). Microhardness values in the NaOCl group decreased significantly with all groups (p0.05). Mix failures was observed at a higher rate in all groups. Adhesive failures was most common in the PA group, but there was no significant difference among the other groups (p>0.05).