Estimating inflation uncertainty, gds, inflation, and interest rate expectation
Enflasyon belirsizliği, dibs, enflasyon ve faiz beklentisi tahminlemesi
- Tez No: 769082
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, enflasyon, enflasyon belirsizliği, DİBS ve faiz oranı beklentisini Temmuz 2013 ve Nisan 2021 tarihleri arasındaki verileri ve lineer durum uzay modeli kullanarak tahminlemektedir. Kalman Filtresi ile bulunan tahminler ile enflasyon, enflasyon belirsizliği, DİBS ve faiz oranı beklentisini gerçekleşen verilerinin yakınsayıp yakınsamadığı gözlemlenmiştir. DİBS getirileri tahminlerinde ekonomik olarak nispeten durgun dönemlerde tahminlerin daha fazla yakınsadığı, ekonomik olarak durgun olmayan dönemlerde ise dalgalanmaların birbirleri ile uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Enflasyon varyansı ve beklenti verileri ile tahminlerin aynı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study estimates inflation, inflation uncertainty, GDS and interest rate expectations using data between July 2013 and April 2021 and a linear state space model. It has been observed whether the forecasts obtained with the Kalman Filter and the actual variables of inflation, inflation uncertainty, GDS and interest rate expectation converge. It has been observed that in the forecasts of GDS returns, the forecasts converge more in relatively stable periods, and the fluctuations are compatible with each other in periods that are not economically stable. It has been observed that the forecasts same with the inflation variance and expectations data.