COVİD-19 geçirmiş ve geçirmemiş sağlık çalışanlarının COVİD-19 risk etmenleri açısından incelenmesi
Analysis of healthcare professionals with and without COVID-19 for COVİID-19 risk factors
  1. Tez No: 769081
  2. Yazar: SÜMEYYE ÜSTÜN AL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada COVID-19 tanısı alan ve almayan sağlık çalışanlarının COVID-19 gelişimi ile ilişkili olabilecek bazı risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı, nedensel karşılaştırmalı tipte, Mayıs 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. COVID-19 pozitifliği PCR ile saptanan 144 hemşire ve doktor, karşılaştırma grubu olarak 137 tanı almayan hemşire ve doktor çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği, Sağlık Çalışanları İçin Virüs Epidemisine Bağlı Stres ve Kaygı Ölçeği ve Aşırı İş Yükü Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanılmıştır. Katılımcıların COVID (+) olma durumları üzerine etkili faktörler incelendiğinde, kişilerin koruyucu ekipman puanındaki 1 birimlik artışın COVID (+) olma riskini 1,534 kat arttırdığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre doktor olma durumu hemşire/ebe olmaya göre COVID (+) olma riskini 0,319 kat azaltırken, alkol kullanma durumu kullanmamaya kıyasla aynı riski 0,370 kat azaltmakta, sürekli ilaç kullanımı ise 2,244 kat arttırmaktadır. Meslekte 0-4 yıl arası çalışıyor olma durumunun, diğer çalışma sürelerine göre COVID (+) olma riskini 2,439 kat arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine some risk factors that may be associated with the development of COVID-19 in healthcare workers who are diagnosed or not. The research was conducted in descriptive, causal comparative type, between May 2021 and August 2021. 144 doctors and nurses whose COVID-19 positivity was detected by PCR, and 137 undiagnosed doctors and nurses as the comprasion group were included in the study. A survey form prepared by the researcher, COVID-19 Fear Scale, Stress and Anxiety to Viral Epidemics-9 Scale and Work Overload Scale were used to collect data. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. When the factors affecting the participants' status of being diagnosed with COVID-19 were examined, it was seen that 1 unit increase in the protective equipment score of the people increased the risk of being COVID (+) 1.534 times. According to the results, being a doctor reduces the risk of being COVID (+) 0.319 times compared to being a nurse/midwife, while using alcohol reduces the same risk by 0.370 times compared to not using it, and continuous drug use increases it by 2.244 times. It has been observed that working in the profession for 0-4 years increases the risk of being COVID (+) 2,439 times compared to other working periods.