Sitüasyonist enternasyonal'in izinde bir çağdaş tiyatro evreni denemesi
A contemporary theatrical experiment following situationist international
- Tez No: 769095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Gösteri teorisini oluşturma sürecinde, hakikati, fiziki ve toplumsal yanılsama olarak tanımlayan Sitüasyonist Enternasyonal, araçları ve kuramsal çalışmaları ile tiyatro sanatına ışık tutan önermeler barındırmaktadır. 2000 sonrası Avrupa tiyatrosunun yeni izleme ve duyumsama biçimlerine olanak sağlaması sebebiyle Sitüasyonist hareketin izlerinin aranabileceği bir alan sağladığı görülmektedir. Bu araştırmada, Situasyonist Enternasyonal'ın durum ve dérive kavramları ile sanata bakışının, 2000 sonrası dünya tiyatrosunda da gözlemlenen bulguları paylaşılmakta, Sitüasyonist hareketin temel kavramlarını üretim pratiğinin içine dahil eden bir çağdaş tiyatro denemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the process of creating the theory of spectacle, the Situationist International movement, which defines reality as a physical and social illusion, contains propositions that shed light on the art of theater with its tools and theoretical background. It is seen that the European theater after 2000 provides an area where the traces of the Situationist movement can be searched, as it allows for new ways of watching and receiving. In this research, the findings of the Situationist International's concepts of situation and dérive and its view on art, which were also observed in the world theater after 2000, are shared, and a contemporary theater experiment is proposed that incorporates the basic concepts of the Situationist movement into theatrical practice.