Cumhuriyet devrimlerinin halkla ilişkileri: Kadın hakları devriminin iletişim stratejisi ve taktikleri üzerine bir inceleme
Public relations of the republican revolutions: A review of the communication strategy and tactics of the women's rights revolution
  1. Tez No: 769096
  2. Yazar: DENİZ AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tezde, kadın hakları devriminin halkla ilişkilerinin planlama süreci, stratejiler ve taktikleri konusu incelenmektedir. Henüz profesyonel halkla ilişkilerin gelişmediği tarihsel bir dönemi konu alan tezde, halkla ilişkiler faaliyetleri yönetsel etkinlik karakteriyle ele alınmaktadır. Tanımlayıcı ve açıklayıcı niteliksel bir araştırma olan tezde, dönemin yönetiminin/yöneticilerinin halk ve halkla ilişkiler anlayışı, Kurtuluş Savaşı yılları ve devrimler süreci içinde incelenip, genel nitelikleriyle belirlenmiştir. Çağcıl uygarlık yolunda toplumsal ilerleme, ulusal egemenliğin oluşması ve güçlenmesi, toplumsal faydanın özel çıkarların önünde yer alması, dünya ve ülke barışını önemsemeye ilişkin görüş ve amaçların yönetsel faaliyetlerde etkin olduğu sonucu çıkarılmıştır. Kadın hakları devriminin halkla ilişkilerinin strateji ve taktikleri, yönetim faaliyetlerinde kendini gösteren halkla ilişkiler anlayışının genel nitelikleri bağlamında incelenmiştir. Tezde, tüm bunları yaparken yöneten yönetilen ilişkisinin doğasına bağlı olarak, belli bir tarihsel dönemin halkla ilişkilerinin amaç, neden ve sonuçlarıyla ilgili doğasını analiz etmek amaçlanmaktadır. Kadın hakları devriminin halkla ilişkileri, Kurtuluş Savaşı'yla başlayan, Cumhuriyet sonrası ülkenin koşullarına bağlı şekilde biçimlenen bir ulusal kurtuluş ve egemenlik planının parçasıdır. Çağcıl uygarlık yolunda tam bağımsız bir ülke olma ana amacı ve bu amaç kapsamında belirlenen stratejik planın bütünleşik parçası olma, kadın hakları devriminin halkla ilişkilerinin ana karakteridir. Toplumsal fayda, hiçbir koşulda bireysel çıkarların gerisine düşmemiştir. Kadın haklarında öne çıkan stratejiler; Önde gelen kişiler ve gruplarla iletişim, siyasi parti, dernekler gibi örgütlü yapıların kurulması, örgütlü güçler arasında işbirliği sağlama, karşıt görüştekilerle ilişkiler olarak tespit edilmiştir. Medya ilişkileri, geziler, konuşmalar, toplantılar, kişilerarası iletişimler halkla ilişkiler taktikleri olarak belirlenmiştir. Özetle, tezde“toplumun tarihsel bir döneminde yönetim etkinliği karakteri taşıyan faaliyetler yönetimin/yöneticilerin halk ve halkla ilişkiler anlayışını yansıtır”varsayımı sınanmış, varsayımı doğrulayan bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the planning process, strategies and tactics of the public relations of the women's rights revolution are examined. In the thesis, which is about a historical period in which professional public relations has not yet developed, public relations activities are handled with the character of managerial activity. In the thesis, which is a descriptive and explanatory qualitative research, the public and public relations understanding of the administration/managers of the period, is examined in the years of the War of Independence and the process of revolutions has determined with its general characteristics. It is concluded that views and goals regarding them which social progress on the road to contemporary civilization, formation and strengthening of national sovereignty, societal benefit being before private interests, caring about the peace of the world and the country are effective in managerial activities. Strategies and tactics of public relations of the women's rights revolution, are studied in the context of the general qualities of the understanding of public relations, manifested in management activities. In the thesis, it is aimed depending on the nature of the managed relationship with the manager to analysed the nature of public relations of a certain historical period in relation to the goals, causes and consequences. Public relations of the women's rights revolution, is part of a national liberation and sovereignty plan which starting with the War of Independence, shaped according to the conditions of the country after the Republic. Being integrated part of the main goal of becoming a fully independent country on the path of contemporary civilization and the strategic plan determined within the scope of this goal is the main character of the public relations of the women's rights revolution. Social benefit has never fallen behind individual interests under any circumstances. Prominent strategies in public relations of the women's rights revolution; Communication with leading people and groups, establishment of organized structures such as political parties, associations, co-operation between organized forces, relations with dissenters have been identified as. Media relations, trips, speeches, meetings, interpersonal communications are determined as public relations tactics. In summary, in the thesis, has been tested the assumption that“activities that have the character of management effectiveness in a historical period of society reflect the public and public relations understanding of management/managers”, findings confirming the assumption have been obtained.