'Muhammed El-Mudurni'nin Nüzhetü'n-Nazar Haşiyesi'nin tahkik ve değerlendirmesi (Başlangıç-sahih hadis arası)
(حاشية محمد المدرني على نزهة النظر تحقيق و دراسة (من البداية إلى الحديث الصحيح
  1. Tez No: 769122
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULATEEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah'a, salat ve selam ilklerin ve ahirin efendisi efendimiz Muhammed'e ve onun tüm ehl-i ve ashabına ve sonrasında: Hadisin menşei ilmi, âlimlerimizin üzerinde titizlikle durduğu, nasıl yapılmadığı ilimlerinden biri olup, şeriatın aslı ve ikinci kaynağı olan Hz. Kutsal Kuran. Ve bu mübarek sanatın en önemli kitaplarından biri de İmam Ahmed bin Ali bin Muhammed bin Hacer el-Askalani'nin hadisindeki İslam Şeyhi ve Müminlerin Emiri'nin kitabı olan ve“Nuzha el-Nazra”olarak adlandırılan kitabıdır. Allah'ın yazdığı ve alimler tarafından kabul edildiği için okuyup okudukları ve dipnotları, fıkraları, yorumları ve şerhleri olan bir kitap olan“Ehl-i Eshar”terimindeki düşünce seçkinlerinin netleştirilmesi. Bu faydalı dipnotlar arasında, ilerlemesinden bir çok dipnot topladığı ve yenilerini getirdiği El-Madrany işaretinin dipnotu da vardı, böylece faydalı ve faydalı bir dipnot geldi ve Cenab-ı Hak, benim başarmamı ve çalışmamı sağladı. Allah'tan bana ve Müslümanlara fayda sağlamasını diliyorum.
Özet (Çeviri)
Praise be to God, Lord of the worlds, and prayers and peace be upon the master of the first and the last, our master Muhammad and upon all his family and companions, and after: The science of the origins of hadith is one of the sciences that our scholars have taken great care of, and how not, and it is the most important tool for preserving the honorable Prophetic hadith, which is the origin and second source of Sharia after the Holy Qur'an. And one of the most important books in this blessed art is the book of the Sheikh of Islam and the Commander of the Faithful in the hadith of Imam Ahmad bin Ali bin Muhammad bin Hajar Al-Asqalani, which is called“Nuzha al-Nazra in clarification of the elite of thought in the term Ahl al-Athar,”a book that God wrote and accepted by scholars, so they read and read it, and they put It has footnotes, jokes, comments and annotations. Among these useful footnotes was the footnote of the mark Al-Madrany, in which he collected a lot of footnotes from his progress, and brought some new ones, so a useful and useful footnote came, and God Almighty has enabled me to achieve and study part of it, and God I ask that it benefit me and the Muslims.