Samsun bölgesi sapan taşları
Samsun region sling stones
- Tez No: 769234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Anadolu ve Anadolu dışında bir çok merkezde ele geçen sapan taşları gibi metal olmayan silahlar her zaman önemli görülmez, yayınların dışında bırakılır. Çalışmada çoğu buluntu grubu orijinal survey malzemesi olup üzerinde bizzat çalışma imkanı sağlamıştır. Buluntuları, literatürde benzerleri ile karşılaştırıp değerlendirme imkanı bulduk. Toplu buluntu grubu ve genelde savunma sistemlerinin bitişiğinde bulunan malzemelerin Anadolu, Yakın Doğu ve Balkanlar'a kadar kullanımı görülen bu iki tip (küremsi ve bikonik) pişmiş toprak sapan taşlarının avlanma ve savunma amaçlı kullanıldığı sonucuna varılmış ve değerlendirmeye alınmıştır. Tez çalışmasında İkiztepe hariç tüm eserleri kendimiz inceleyip, İkiztepe'yi literatürde anlattık. Bölgedeki erken dönemler hakkında önemli bilgiler edindiğimiz İkiztepe kazıları, çalışmaya konu olan malzemelerinin karşılaştırılması açısından kolaylık sağlamaktadır. Orta Karadeniz Bölgesi'nde Geç Kalkolitik Çağ'da başlayan sapan taşı buluntuları, Anadolu'nun diğer bölgeleri ve çevresinde Neolitik Çağ'dan itibaren görülmektedir. Özellikle Batı Anadolu Neolitik yerleşmelerinde ortaya çıkarılan sapan taşları Erken Tunç Çağ'a kadar tipolojik ve yapım özelliği bakımından çok az değişim göstererek kullanımını devam ettirmiştir. Böylece literatürde pek bilinmeyen sapan taşlarının varlığı tez çalışmasında ortaya konmuş ve yeni bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Non-metal weapons, such as slingshots found in many centers outside Anatolia and Anatolia, are not always considered important and are excluded from publications. In the study, most of the find groups were original survey materials and provided the opportunity to work on them personally. We had the opportunity to compare and evaluate the finds with their counterparts in the literature. It was concluded that these two types (spherical and biconical) terracotta slingshots, which were used as far as Anatolia, the Near East and the Balkans, were used for hunting and defense purposes, and were evaluated. In the thesis study, we examined all the works ourselves, except İkiztepe, and described İkiztepe in the literature. The İkiztepe excavations, in which we obtained important information about the early periods in the region, provide convenience in terms of comparison of the materials that are the subject of the study. The slingshot finds, which started in the Late Chalcolithic Age in the Central Black Sea Region, have been seen in other parts of Anatolia and its surroundings since the Neolithic Age. The slingshot stones, which were unearthed especially in the Western Anatolian Neolithic settlements, continued to be used until the Early Bronze Age with little change in terms of typology and construction. Thus, the existence of slingshots, which are not very well known in the literature, was revealed in the thesis study and made a new contribution.