Murathan Çarboğa'nın hayatı ve eserleri
The life and works of Murathan Çarboğa
  1. Tez No: 769250
  2. Yazar: YASEMİN BEKTAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ödüllü sanatçı Murathan Çarboğa, şiir, öykü, roman, mektup, deneme, anı, eleştiri, çocuk öyküsü, masal vb. birçok türde eserler vermiştir. Türk Edebiyatında yirmi birinci yüzyıl sanatçıları arasında yer edinen Murathan Çarboğa'nın ele alındığı bu çalışma,“Murathan Çarboğa'nın Hayatı ve Eserleri”başlığını taşımaktadır. Çalışmada sanatçıyı hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ile bir bütün olarak tanıtmak ve dönemle ilgili çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Kaynakların taraması, incelenmesi ve düzenlenmesi ile şekillenen çalışmada sanatçının yakınlarıyla da görüşülmüştür. Çalışma boyunca sanatçı ve eserleri ile ilgili ulaşılan buluntulara sonuç bölümünde yer verilmiştir. İncelemeler doğrultusunda Murathan Çarboğa'nın hayatının ve kişiliğinin eserlerine yansıdığı; şiir ve düzyazı türündeki ürünlerinde aynı konuların izini sürdüğü; şair kimliğinin baskın olduğu dolayısıyla şiirsel dilin tüm eserlerinde hissedildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca eserlerindeki tema, yapı, dil ve üslubun birbiri ile uyumlu olduğu saptanmıştır. Sanatçının psikolojisi de eserlerde baskın olarak hissedilmiştir. Sanatçının sanatını besleyen kaynaklara eserlerinde sıkça yer verdiği de gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Murathan Çarboğa, Şiir, Öykü, Roman.
Özet (Çeviri)
Award-winning artist Murathan Çarboğa has given many kinds of works such as poetry, short stories, novels, letters, essays, memories, criticism, children's stories, fairy tales, etc. This study, which deals with Murathan Çarboğa, who had a place among the artists of the twenty-first century of Turkish Literature, has the title of“The Life and Works of Murathan Çarboğa”. In this study, it is aimed to introduce the artist as a whole with his life, literary personality and works and also to contribute to the studies related to the period. In this study, which was shaped by scanning, examining and arranging the sources, the relatives of the artist were also interviewed. The findings about the artist and his works throughout the study are included in the conclusion section. In parallel with these developments, Murathan Çarboğa's life and personality are reflected in his works; that he traces the same themes in his poetry and prose works; It has been concluded that the poetic identity is dominant and there fore the poetic language is felt in all his works. In addition, it has been specified that the theme, structure, language and style in his works are compatible with each other. The psychology of the artist was also felt dominantly in the works. It has also been observed that the artist frequently included the sources that feed his art in his works. KEYWORDS Murathan Çarboğa, Poetry, Story, Novel.