Şair Ahmed'in Mevlid adlı yazma eseri [inceleme-tenkitli metin]
Poet Ahmed's manuscript work named Mawlid [snalysis-critical text]
- Tez No: 769249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 801
Özet
Elinizdeki tez çalışması, mevlid türünün tarihi seyri ile İnebey Yazma ve Basma Eserler Kütüphanesi Genel 502 numarada kayıtlı, Ahmed'e ait“Mevlid”isimli eserin üç nüsha daha ile karşılaştırılarak verilen transkripsiyonlu tam metnini ve incelemesini ihtiva etmektedir. Nüshaların hangisinin müellif nüshası olduğu konusunda kesin bir bilgi olmadığı gibi bazı nüshaların müstensihleri hakkında da kesin bir bilgi yoktur. Ancak nüshaları inceleyerek müellif hakkındaki birçok bilgiye ulaşılması mümkündür. Çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi ve önemi ifade edilmiştir. Birinci bölümde mevlide ilişkin hususlar; mevlid geleneği, edebi tür olarak mevlid, mevlidin bölümleri, mevlid metinleri ve musikî, mevlid metinleri başlıkları çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde müellife ilişkin hususlar; hayatı ve eserleri başlıkları çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde eser incelemesine ilişkin hususlar; Mevlid'in yazılış sebebi, şekil özellikleri, dil özellikleri, muhteva özellikleri çerçevesinde incelenmiştir. Dördüncü bölüm ise nüshaların tavsifi, ana nüsha seçimi, metnin tesisinde takip edilen metot, transkripsiyon sistemi ve tenkitli metin başlıklarını ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study in your hand includes the historical course of the mawlid type and the transcriptioned full text and analysis of Ahmed's work named“Mevlid”, which is registered in İnebey Manuscript and Printed Works Library General number 502, by comparing it with three more copies. We do not have any information about which of the copies were written by the poet Ahmed himself, and we do not have any information about their copyists. However, by examining the copies, it is possible to reach a lot of information about the author. Our study consists of an introduction and four parts. In the introduction part, the purpose, method and importance of our research are stated. In the first part, matters related to the mawlid; mawlid tradition, as a literary genre, mawlid, parts of mawlid, mawlid texts and music, mawlid texts are examined within the framework of the titles. In the second part, the issues related to the author; his life and works were examined within the framework of the titles. In the third part, the issues related to the work analysis; the reason why“Mawlid”was written, its shape features, language features, and content features are examined. The fourth chapter includes the description of the copies, the choosing of the master copy, the method followed in the creation of the text, the transcription system and the titles of the critical text.