Sakroiliak eklem anatomik varyasyonlarının manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of sacroiliac joint anatomic variations with magnetic resonance imaging
- Tez No: 769390
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM KARAZİNCİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Sakroiliak eklemlerin (SİE) anatomik varyasyonlarının Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)'de sıklığını araştırmak, görünümünü tanımlamak ve sakroileiti taklit edebilecek bulguları ayırt ederek tanısal güçlük oluşturabilecek MRG özelliklerini vurgulamak Gereç ve Yöntem: Ocak 2009- Ocak 2022 tarihleri arasında, hastanemizde sakroiliak ekleme yönelik yapılan ardışık MRG görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Sekiz anatomik varyasyon, lumbosakral transizyonel vertebra (LSTV) varlığı ve varyasyonlara eşlik eden ödematöz ve yapısal değişiklikler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaşları 18-79 olan 516'sı kadın (%61,4), 324'ü erkek (%38,6) 840 hasta dahil edildi. Hastaların 334'ünde en az bir anatomik varyasyon izlenmiş olup, 94'ünde LSTV tespit edildi. Varyasyonların görülme sıklığı sırasıyla; 1.Aksesuar SİE (128 hasta, %36,2), 2.İliosakral kompleks (114 hasta, %32,2), 3.Semisirküler defekt (44 hasta, %12,4), 4.Kresentrik defekt (26 hasta, %7,3), 5.Bipartit kompleks (24 hasta, %6,8), 6.Dismorfik değişiklikler (18 hasta, %5,1). İzole sinostoz ve persistan ossifikasyon merkezi varyasyonları izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: To study the prevalence of anatomic variations of Sacroiliac joint (SIJ) on Magnetic Resonance Imaging (MRI), to describe their appearances and to differentiate the findings that mimic the sacroiliitis and emphasize MRI features which can create difficulties in differential diagnosis. Materials and Methods: The sequential MRI images for sacroiliac joints at our hospital between january 2009- january 2022 were retrospectively studied. Eight anatomic variations, presence of lumbosacral transitional vertebra (LSTV) and edematous and structural changes accompanying the variations were evaluated. Results: Study consisted of 840 patients between the ages of 18-79, of which 516 were females (%61,4) and 324 (%38,6) were males. In 334 patients, at least 1 anatomic variation was identified and in 94 patients LSTV was present. The incidence of anatomic variations in order was: 1. Accessory SIJ (128 patients, %36,2), 2. Iliosacral complex (114 patients, %32,2), 3. Semicircular defect (44 patients, %12,4), 4. Cresentric defect (26 patients, %7,3), 5. Bipartite complex (24 patients, %6,8), 6. Dysmorphic changes (18 patients, %5,1). Isolated synostosis and persistant ossification center variations were not detected.