Evaluation of the nurses knowledge and attitude toword COVID-19 at Kirkuk city in İraK
Irak'ın Kerkük kentinde hemşirelerin COVID-19 ile ilgili bilgi ve tutumları
  1. Tez No: 769391
  2. Yazar: SEERWAN MAJEED TAHA TAHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERDAR ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç : Irak'ın Kerkük ilindeki hemşirelerin COVID-19 hakkındaki bilgi ve tutumlarını değerlendirmek. Metodoloji :Tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olup 20.10.2021 - 20.07.2022 tarihleri arasında Irak'ın Kerkük ilindeki hastanelerde yürütülmüştür. Araştırmacı, olasılıklı olmayan örneklemler (uygun örneklem) kullanılarak seçilen hastane hemşirelerinin çalışma örnekleminden oluşmuştur. Örneklem büyüklüğü yüz yüze veri toplayan en az 200 hemşire ile sınırlandırılmış olup, veri toplama için“kişisel bilgi modeli”“COVID-19 hakkında bilgi”ve hemşirelerin tutumları Bilgi α = 0.92, Tutum Maddeleri α = 0.98, Uygulamalar α = 0.88 Bulgular : Hemşirelerin büyük çoğunluğu (%42,5) COVID-19 hakkında en fazla bilgiyi internetten %22,5'i Dünya Sağlık Örgütü'nden, en azı ise (%15) arkadaş ve ailelerinden öğrenmektedir, çalışma örnekleminin büyük çoğunluğu (%52.0) kadın, geri kalanı ise erkek olup, çoğunluğu 31-35 yaş aralığındadır ve %25,5'ini temsil etmektedir. Medeni durumla ilgili olarak, katılımcıların çoğunluğu evlidir ve toplam örneklemin %51'ini oluşturmaktadır. Örneklemin çoğunluğu %56,5 COVID-19 virüsü ile enfekte olmuştur. Çalışma örnekleminin %47,5'i 1-5 yıl arası deneyime sahip kişilerdir. Çalışma örnekleminin %81'i enfeksiyonun bir kişiden diğerine damlacık yoluyla bulaşabileceğini ve çalışma örnekleminin en büyük kısmı vardiya sırasında cerrahi maske takmanın etkili yöntemlerden biri olduğunu belirtmiştir. Olası enfeksiyondan korunmak için çalışma örnekleminin çoğunluğu (%66) COVID-19 olduğundan şüphelenilen bir kişinin izole edilmesi gerektiğini belirtmiştir. Sonuç : Kerkük şehir hastanelerinde çalışan hemşirelerin virüs, bulaşması ve önlenmesi hakkında bilgi, olumlu tutum ve iyi uygulamalara sahip olduğuna karar verilmiş ve bulaşıcı hastalık bilincinin toplumun farklı grupları arasında yayılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To assess nurses' knowledge and attitudes about COVID-19 in Kirkuk, Iraq Methodology: A descriptive cross-sectional study was conducted in the hospitals of Kirkuk city, Iraq, from 20.10.2021 to 20.07.2022. The researcher consisted of a study sample of hospital nurses who were selected using non-probability samples (appropriate sample). The sample size was limited to, at least, 200 nurses who collected face-to-face data,“personal information model”“information about COVID-19”for data collection and nurses' attitudes Knowledge α = 0.92, Attitude Items α = 0.98, Practices α = 0.88 Results: The vast majority of nurses (42.5%) get the most information about COVID-19 from the Internet, 22.5% from the World Health Organization, the least (15%) from their friends and families, the majority of the study sample (52.0%) are female and the remainder are men, the majority of whom are between the ages of 31-35 and represent 25.5%. Regarding marital status, the majority of the participants are married, constituting 51% of the total sample. The majority of the sample, 56.5%, was infected with the COVID-19 virus. 47.5% of the study sample are people with 1-5 years of experience. 81% of the study sample stated that the infection can be transmitted from one person to another by droplet, and the largest part of the study sample stated that wearing a surgical mask during the shift is one of the effective methods. The majority of the study sample (66%) stated that a person suspected of having COVID-19 should be isolated to avoid possible infection. In addition, 100% responded that they were able to know the line number Hot Ministry of Public Health Conclusion: It has been decided that the nurses working in Kirkuk city hospitals have the knowledge, positive attitudes, and good practices about the virus, its transmission and prevention, and decided the need to spread the culture of infectious diseases among the different groups of society