Ardışık kesikli reaktörlerde biyolojik arıtım
Biological treatment in sequencing batch reactors
  1. Tez No: 76944
  2. Yazar: ERBİL FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Ardışık kesikli reaktörler evsel ve endüstriyel atıksuların arıtımı için klasik biyolojik arıtım sistemlerine alternatif bir yöntem oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada özellikle yüksek organik madde içeren sentetik bir atıksuyun, ardışık kesikli reaktörde biyolojik arıtımı üzerine, doldurma şekli ve yüksek aktif çamur konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak çözünmüş substrat olarak 4000 mg/L'ye kadar KOİ içeren atıksuların bile bu sistemlerde % 97 gibi yüksek bir arıtma verimi ile arıtılabileceği gösterilmiştir. Sistemin ortalama biyolojik dönüşüm oranı (Y) ise 0.223 mg MLSS/mg KOİ olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Sequencing Batch Reactor (SBR) are being alternative to conventional treatment systems for treating the domestic and industrial wastewater. In this study, the effect of filling strategy and activated sludge concentration on the removal of sentetic wastewater especially containing high organic material in SBR was investigated. Consequently in these systems, it was shown that even up to containing 4000 mg/L soluble COD could be treated as high 97 % removal rate. Mean conversion ratio of this biological system (Y) was found as 0.223 mg MLSS/mg COD.