Elektrikli bir dizel motorlu jeneratörde farklı elektiriksel yük ve yakıtlardaki performans analizi
Analysis of performance on different electrical loads and fuels in an electric diesel engine generator
  1. Tez No: 769443
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL AKBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HEYBET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapılan bu çalışmada üç ayrı elektriksel yükle yüklenen bir jeneratörde dizel yakıt, biyodizel ve biyoetanol ve benzeri alternatif yakıtların dizel motorlu jeneratörde performans, özgül yakıt tüketimi, efektif verim ve egzoz emisyonu test edilmiştir. Petrol türevi dizel yakıta, biyodizel ve biyoetenol %30 ve %10 oranında hacimsel olarak katılarak hemen hemen aynı oksijen içeriği olan alternatif dizel yakıtlar elde edilmiştir. Elde edilen bu alternatif yakıtlar ve petrol türevi olan dizel yakıtı çoklu karar verme yöntemlerinde bütün şartlar eşit tutularak oda sıcaklığında bir gün bekletilerek test edilmiştir. Ayrıca bu yakıtlar 4- silindirli ve 4- zamanlı doğal emişli bir jeneratör setinde test edilmiştir. Yapılan deneyde elde edilin sonuca göre alternatif yakıt tüketiminde biyodizel yakıtı özgül yakıt tüketimi yaklaşık olarak %10.5 oranında bir artış gözlenmiştir. Efektif verimde ise önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Alkol karışımlı alternatif yakıtlar özgül yakıt tüketimi dizel yakıta göre %9-%11 daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Efektif verim ise %6 oranında artmıştır. HC emisyonu 3.6 kW en fazla E10 iken 10.2 kW ise dizel yakıt çıkmıştır. NOX emisyonu ise fazla fark olmamasına karşın 3.6 kW dizel yakıt iken 10.2 kW B30 çıkmıştır. Alternatif yakıtlarda maksimum silindir gaz basıncı dizel yakıtla kıyaslandığında daha yüksek çıkmıştır. Alkol karışımlı alternatif yakıtların yanma olayı dizel yakıtla kıyaslandığında daha geç başladığı gözlemlenirken biyodizel karışımlı yakıtlar daha erken başladığı tespit edilmiştir. Alternatif yakıtların uygulanabilirliğinin araştırıldığı motor testlerinde motor sonuçları performans, yanma ve egzoz emisyonları bir bütün olarak düşünülmelidir. Çok değişkenli deneylerde elde edilen çok sayıda sonuç nedeniyle optimal parametreleri belirlemek zordur. Enerji yönetimi ve enerji verimliliği gibi sorunların çözümünde çok kriterli karar verme (ÇKKV) tercih edilmektedir. Bu tezde sıkıştırma ateşlemesi için optimum yakıtı şeçmek için yeni bir hibrit ÇKKV yöntemin bir uygulamasını ele almaktadır. Yapılan motor testinde 3.6 kW, 7 kW ve 10.2 kW yükte test edildi. Sonuçlar ÇKKV sürecinde kullanıldı. Bu çalışmada SWARA ve ARAS hibrit modeli tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance, specific fuel consumption, effective efficiency and exhaust emission of diesel fuel, biodiesel and bioethanol and similar alternative fuels in a diesel engine generator were tested in a generator loaded with three separate electrical loads. Alternative diesel fuels with almost the same oxygen content were obtained by adding biodiesel and bioethanol to the petroleum-derived diesel fuel at the rate of 30% and 10% by volume. These alternative fuels and diesel fuel, which is a petroleum derivative, were tested by keeping all conditions equal in multiple decision-making methods and waiting for one day at room temperature. In addition, these fuels were tested on a 4-cylinder and 4-stroke naturally aspirated generator set. According to the results obtained in the experiment, an increase of approximately 10.5% in the specific fuel consumption of biodiesel fuel was observed in alternative fuel consumption. No significant change was observed in the effective yield. It has been determined that the specific fuel consumption of alcohol blended alternative fuels is 9%-11% lower than diesel fuel. Effective efficiency increased by 6%. While HC emission was 3.6 kW at most, E10 was 10.2 kW diesel fuel. NOx emission, on the other hand, was 3.6 kW diesel fuel, although there was not much difference, it was 10.2 kW B30. In alternative fuels, the maximum cylinder gas pressure was higher when compared to diesel fuel. It has been observed that the combustion of alcohol blended alternative fuels starts later when compared to diesel fuel, while biodiesel blended fuels start earlier. Engine results, performance, combustion and exhaust emissions should be considered as a whole in engine tests where the applicability of alternative fuels is investigated. It is difficult to determine the optimal parameters due to the large number of results obtained in multivariate experiments. Multi-criteria decision making (MCDM) is preferred in solving problems such as energy management and energy efficiency. This thesis considers an application of a new hybrid MCDM method to select the optimum fuel for compression ignition. In the engine test, it was tested at 3.6 kW, 7 kW and 10.2 kW loads. The results were used in the MCDM process. In this study, SWARA and ARAS hybrid model was preferred.