Tatlısu algleriyle atıksulardan bakır ve kromun biyosorpsiyonu
The Biosorption of chromium and copper in wastewater by freshwater algae
- Tez No: 76947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Sabit sıcaklık ve karıştırma hızında çalışan bir çalkalayıcıda, Ulothrix zonata[( Weber and Mohr) Kuetzing] ile Cu2+ ve Cr6+ iyonlarının biyosorpsiyonu çalışılmıştır. Başlangıç pH'sı, başlangıç metal iyonu derişimi, mikroorganizma derişimi ve karıştırma hızının adsorpsiyon verimine etkisi incelenmiş ve adsorbsiyon verilerinin Freundlich ve Langmiur adsorpsiyon modellerine uygunluğu araştırılmıştır. En yüksek giderme veriminin Cu2+ iyonları için pH=4,5'da, Cr6+ iyonları için ise pH=1'de gerçekleştiği bulunmuştur. En uygun adsorpsiyon koşulları Cu2+ iyonları için pH =4,5, T=20 °C, karıştırma hızı=150 rpm, C0=10mg/I, X=0,1 g/l, Cr6+ iyonları için ise pH=1, T=20 °C, karıştırma hızı=150 rpm, C0=50mg/I, X=0,1 g/l olarak belirlenmiştir. Başlangıç metal iyonu derişimi için, en uygun adsorpsiyon koşullarında elde edilen izotermlerden, Cu2+ ve Cr6+ iyonlarının U. zonata'ya adsorpsiyonunun Freundlich izotermine Langmiur izoterminden daha iyi uyduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In a shaker working in stirring speed and constant temperature, the biosorptions of chrome and copper ions with Ulothrix zonata[(Weber and Mohr) Kuetzing] were researched. The effects of initial pH, initial metal ion concentration, microorganism concentration and stirring speed on adsorption productivity were examined and the convenience of the results for adsorption experiments to the adsorption isotherm of Freundlich and Langmiur was examined. It was found that the highest removal productivity realized as pH=4,5 for copper ions and pH=1 for chrome ions. The most suitable adsorption circumstances were determined as pH=4,5 for copper ions and T=20° C, stirrig speed :150 rpm, C0 =10 mg/l, X=0,1 g/l, for chrome ions as pH=1, T=20°C, stirring speed=150 rpm, C0=50 mg/l, X=0,1 g/l. For initial metal ion concentration, it was determined that copper and chrome ions from isotherms obtained in most suitable adsorption circumstances became more convenient to U.zonata than those of Langmiur and Freundlich.