Çöktürme havuzlarında giriş ve çıkış yapılarının çökelme verimine etkisi
The Effects of inlet and outlet weir types to settling efficiency to settling tanks
- Tez No: 76948
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Dikdörtgen planlı, yatay akıştı bir çöktürme havuzunda, giriş ve çıkış yapılarının, çökelme verimine etkisi incelenmiştir. Çalışma esnasında yapılan denemelerde kullanılan her havuz tipinde; akım rejimi ve dispersiyon karakteristiğinin belirlenmesi için 500 ppm lik KMn04 çözeltisi, çökelme veriminin belirlenmesi için de çeşitli derişimlerde CaC03 çözeltisi kullanılmıştır, özellikle giriş yapılarının çökelme verimi üzerinde büyük etkilerinin olduğu görülmüş olup, tabanında çeşitli sayıda delikler bulunan yatay çarpma perdeli savakla (II. tip)% 90 ve üzerinde bir verime ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of inlet and outlet weir type of rectangular sedimentation tanks to the settling efficiency has investigated. During experiments, KMn04 has used for determine flow regime and dispersion characteristics (500 ppm) and CaC03 for settling determinations at various concentrations. It has been observed that especially the inlet weir type have an important role on the settling efficiency. The settling efficiency for the second type weir is about % 90 at the end of the experiments.